Information about a product
Jedna chwila w dziejach Wszechświata. Lemaitre i jego kosmos – EBOOK

Click to zoom

Georges Lemaître, belgijski duchowny i kosmolog, jest uznawany za jednego z twórców kosmologii. W swoich polemikach z Einsteinem, przynajmniej dwa razy to on miał rację. I to w kluczowych sprawach. Po raz pierwszy, gdy – wbrew Einsteinowi – osobliwość... czytaj więcej

Jedna chwila w dziejach Wszechświata. Lemaitre i jego kosmos – EBOOK

Heller Michał
Date of realise: 2020-02-12
availability:
status_icon
Available
39,90 zł
33.92 / 1egz.
You save 15% (5,98 zł).
In stock
Edition:
1
Publication language:
polski
Place and year of publication:
Kraków 2020
ISBN/ISSN:
978-83-7886-484-4
EAN:
9788378864844
Number of page:
212
Size of the file:
1,92 MB
Publication type:
Praca naukowa
Georges Lemaître, belgijski duchowny i uczony, jest uznawany za jednego z twórców kosmologii. W swoich polemikach z Einsteinem, przynajmniej dwa razy to on miał rację. I to w kluczowych sprawach. Po raz pierwszy, gdy – wbrew Einsteinowi – osobliwość w jego równaniach zinterpretował jako początek wszechświata (dlatego nazywa się Lemaître’a „ojcem Wielkiego Wybuchu”). I po raz drugi, gdy upierał się, że w równaniach trzeba zachować stałą kosmologiczną (którą dziś obciąża się odpowiedzialnością za istnienie ciemnej energii). On też pierwszy przewidział rozszerzanie się wszechświata.

Niniejsza książka przedstawia sylwetkę Lemaître'a zarówno w perspektywie biograficznej, jak i naukowej. Prezentuje też przekłady 2 jego prac. Pierwsza to słynna Hipoteza Pierwotnego Atomu, próbująca opisać osobliwość początkową, z której wziął swój początek wszechświat. Druga to esej zatytułowany Rozszerzający się wszechświat, który zawiera spójną wizję ewolucji wszechświata od najwcześniejszych stadiów procesu kosmicznego po powstawanie galaktyk oraz gromad galaktyk i pokazuje, że Lemaître w pełni zasłużył na miano "ojca kosmologii Wielkiego Wybuchu".

Książka zawiera też komentarze prof. Michała Hellera, które kreślą kontekst historyczny i rzutują osiągnięcia Lemaître’a na współczesną scenę kosmologiczną.

Istnienie człowieka jest tylko chwilą w długiej historii wszechświata. To, że z perspektywy tej chwili możemy rozumiejącym spojrzeniem ogarniać całość i myślą wybiegać jeszcze dalej, jest czymś zachwycającym.
Michał Heller

Zobacz również
Zły systemZły systemDołęga-Mostowicz Tadeusz
33,00 zł   31,35 zł
Świadomość wolna wola jaźńŚwiadomość wolna wola jaźńJarocki Jacek
38,00 zł
Zamknij
Jplayer
pixel