Information about a product
Finansyzacja gospodarki w teorii i praktyce

Click to zoom

Finansyzacja przynależy do tej kategorii zjawisk ekonomicznych, które niczym w soczewce skupiają w sobie największe słabości współczesnego systemu kapitalistycznego (wśród nich m.in. krótkowzroczność inwestorów, inflację aktywów na rynkach kapitałowych, b... czytaj więcej

Finansyzacja gospodarki w teorii i praktyce

availability:
status_icon
Available in a very small amount
54,90 zł
52.16 / 1egz.
You save 5% (2,74 zł).
In stock
Subtitle:
Pomyśleć kapitalizm od nowa
Publication language:
polski
Edition:
1
Number of page:
272
Binding:
Twarda
ISBN/ISSN:
9788381427432
Finansyzacja przynależy do tej kategorii zjawisk ekonomicznych, które niczym w soczewce skupiają w sobie największe słabości współczesnego systemu kapitalistycznego (wśród nich m.in. krótkowzroczność inwestorów, inflację aktywów na rynkach kapitałowych, bezprecedensową skalę nierówności dochodowych i majątkowych, postępujący wzrost zadłużenia tak indywidualnych podmiotów, jak i całych państw czy wreszcie niestabilność systemu finansowego). Co więcej, w procesie finansyzacji nastąpiło redefiniowanie ekonomicznej roli sektora finansowego w gospodarce. Ze służebnej, podporządkowanej funkcji pośrednika, a także mediatora i katalizatora w procesach gospodarczych, przekształcił się on w kreatora nadrzędnych reguł i zasad, w radykalny sposób zmieniając optykę i logikę funkcjonowania wielu podmiotów z realnej sfery gospodarki, fundamentalnie przeobrażając rynki towarowe oraz modyfikując zachowania gospodarstw domowych. Dominacja motywów i imperatywów finansowych doprowadziła do przekształcenia kapitalizmu przemysłowego w kapitalizm finansowy, w którym o sile i znaczeniu gospodarki w dużo mniejszym stopniu decydują podmioty wywodzące się z realnych jej sektorów. Ostatni globalny kryzys finansowy, stan wielu gospodarek kapitalistycznych świata zachodniego, a także odczucia społeczeństw wyrażane w procesie wyborczym wraz z wyzwaniami natury społecznej, demograficznej i środowiskowej, przed jakimi obecnie stoimy, skłaniają do stawiania pytań, czy można dalej akceptować model rozwoju, który w tak wyraźny sposób faworyzuje jeden sektor gospodarki. Stanowią one jednocześnie przesłankę do podjęcia rozważań na temat zasadności, a być może nieuchronnej konieczności, przywrócenia historycznie ugruntowanej roli sektora finansowego w gospodarce, co w niektórych przypadkach wiązać się może z przeprowadzeniem procesu definansyzacji.
Zobacz również
Wspomnienia z moich lat młodzieńczychWspomnienia z moich lat młodzieńczychGotlober Awraham Ber
59,00 zł
Zagubione w matematyceZagubione w matematyceHosenfelder Sabine
59,90 zł
Prawo administracyjne w obliczu przemian cywilizacyjnychPrawo administracyjne w obliczu przemian cywilizacyjnychJakubowski Aleksander (ORCID 0000-0002-5937-9591), Piecha Jacek (ORCID 0000-0003-3667-1765)
47,00 zł   32,90 zł
pixel