Information about a product
Zagospodarowanie terenów zagrożonych powodziami w województwie łódzkim

Click to zoom

W pracy podjęto problematykę zagospodarowania terenów zagrożonych powodziami w gminach województwa łódzkiego, w kontekście potencjalnych negatywnych konsekwencji dla ludzi, środowiska przyrodniczego, dziedzictwa kulturowego i działalności gospodarcz...... czytaj więcej

Zagospodarowanie terenów zagrożonych powodziami w województwie łódzkim

Borowska-Stefańska Maria
availability:
status_icon
Available in a very small amount
39,90 zł
37.91 / 1egz.
You save 5% (1,99 zł).
In stock
Publication date:
2015
Format:
16,5x24 cm
Number of page:
144
Binding:
Miękka
ISBN/ISSN:
9788379696666
Place and year of publication:
2015
Publication type:
Praca naukowa
Method of publication:
Druk
Publication language:
polski
W pracy podjęto problematykę zagospodarowania terenów zagrożonych powodziami w gminach województwa łódzkiego, w kontekście potencjalnych negatywnych konsekwencji dla ludzi, środowiska przyrodniczego, dziedzictwa kulturowego i działalności gospodarczej. Badaniu podlegały tereny zagrożone powodziami w 21 gminach położonych w zlewniach trzech głównych rzek: Warty, Pilicy, Bzury. Z punktu widzenia ochrony przed powodzią najistotniejsze znaczenie miała analiza stopnia zainwestowania tych terenów oraz wskazanie obszarów w szczególności narażonych na negatywne konsekwencje, co jest kluczowe w ich właściwej ochronie. W ramach prowadzonych badań skoncentrowano się na ocenie poziomu ryzyka powodziowego, wynikającego ze sposobu zagospodarowania terenów zagrożonych powodziami. Ograniczając proces zasiedlania równin zalewowych, można zminimalizować ryzyko powodziowe, co miałoby wymierne efekty dla ludności oraz samych gmin.

„Praca ta potwierdza, że geografia może wnieść istotny wkład do praktycznych rozwiązań problemów życia codziennego, nie ograniczając jej teoretycznego i akademickiego dorobku” (Tadeusz Siwek).

Zagadnienia poruszane w książce powinny zainteresować zarówno naukowców, jak i osoby odpowiedzialne za ochronę przeciwpowodziową w Polsce.
pixel