Information about a product
Żyjące biblioteki Indii

Click to zoom

Żyjące biblioteki Indii to próba rekonstrukcji przestrzeni kulturowej tradycji tekstu wedyjskiego w konkretnie wybranej społeczności postrzeganej poprzez historyczną zmianę – a więc biblioteka nie tylko jako zaaranżowany i uporządkowany zbiór tekstó...... czytaj więcej

Żyjące biblioteki Indii

availability:
status_icon
Available
39,90 zł
37.91 / 1egz.
You save 5% (1,99 zł).
In stock
Place and year of publication:
2015
Format:
16x23,5 cm
Number of page:
204
Binding:
Miękka
ISBN/ISSN:
9788323339113
Publication type:
Praca naukowa
Publication language:
polski
Żyjące biblioteki Indii to próba rekonstrukcji przestrzeni kulturowej tradycji tekstu wedyjskiego w konkretnie wybranej społeczności postrzeganej poprzez historyczną zmianę – a więc biblioteka nie tylko jako zaaranżowany i uporządkowany zbiór tekstów, ale także żyjąca w co najmniej dwóch znaczeniach: zawierająca się w pamięci ludzi, a zwłaszcza tworzonej przez nich (i wyobrażonej) społeczności, oraz podlegająca procesowi historycznej zmiany. Biblioteka ta stanowi podstawę funkcjonowania tradycji wedyjskiej w czasie historycznym, zapewniając dostęp do zasobu tekstów niezbędnych do zachowania kompetencji rytualnej, a przez to tożsamości społeczno-religijnej całej grupy.

Z punktu widzenia wierności przekazu „żyjąca biblioteka” tekstów wedyjskich okazała się trwalsza niż niejedna biblioteka ksiąg. Wprzekonaniu swych użytkowników zawiera ona – podobnie jak biblioteki historyczne – całą mądrość świata, choć w sensie zredukowanym do istoty tej mądrości, a zatem wiedzy par excellence, tzn. do Wedy, czyli „wiedzy świętej” leżącej, w przekonaniu tych samych uczestników tradycji, u podstaw każdego innego rodzaju wiedzy.

Książka z płytą CD.
Zobacz również
Krakowskie silvae rerum Szkice o ludziachKrakowskie silvae rerum Szkice o ludziachDanowska Ewa
45,00 zł   42,75 zł
KreatywnośćKreatywnośćGlaveanu Vlad
34,90 zł   33,16 zł
Wariacje bachowskieWariacje bachowskie
45,00 zł   42,75 zł
pixel