Information about a product
Między rutyną a refleksyjnością. Praktyki kulturowe i strategie życia codziennego

Click to zoom

Publikacja jest zbiorem tekstów dotyczących szeroko rozumianych zagadnień życia codziennego, a także analizy tego pojęcia jako kluczowej kategorii refleksji nad sferą codzienności. Problematyka codzienności była i wciąż jest lekceważona przez socjologię... czytaj więcej

Między rutyną a refleksyjnością. Praktyki kulturowe i strategie życia codziennego

Redakcja naukowa Tomasz Maślanka, Konstanty Strzyczkowski
Name of the series / journal: Studia i analizy Instytutu Socjologii UW
availability:
status_icon
Available
42,00 zł
37.80 / 1egz.
You save 10% (4,20 zł).
In stock
Edition:
1
Place and year of publication:
Warszawa 2012
Publication language:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-0949-3
EAN:
9788323509493
Number of page:
338
Binding:
Miękka ze skrzydełkami
Format:
17x24 cm
Weight:
490 g
Method of publication:
Druk
Publication type:
Praca naukowa
Publikacja jest zbiorem tekstów dotyczących szeroko rozumianych zagadnień życia codziennego, a także analizy tego pojęcia jako kluczowej kategorii refleksji nad sferą codzienności. Problematyka codzienności była i wciąż jest lekceważona przez socjologię, filozofię czy psychologię, tymczasem pojęcie świata życia codziennego ma ważne odbicie w naukach społecznych oraz długą, wywodzącą się z tradycji fenomenologicznej historię.

Głównym celem autorów była próba dostrzeżenia w następujących obecnie zmianach społeczno-kulturowych konsekwencji praktyk życia codziennego, możliwych do uchwycenia i zaobserwowania przez badacza. Zawarte w tym tomie teksty są wynikiem refleksji nad kulturą współczesną, jej formami, funkcjami oraz transformacjami, zakorzenionymi w "paradygmacie życia codziennego", rozumianego nie jako zapowiedź nowej rewolucji w naukach społecznych, lecz potwierdzenie zdroworozsądkowej intuicji, że o konstytucji świata społeczno-kulturalnego jako struktury sensownej ostatecznie decydują codzienne działania ludzi.

W jaki sposób rozpoznać charakter porządku, który objawia się poprzez życie codzienne? Jak rozstrzygnąć, co w codzienności można uznać za przejaw uporządkowania lub jego braku? Jak możliwe jest odtwarzanie elementów ładu społecznego w warunkach permanentnej transformacji kultury i społeczeństwa? Czy "płynna" nowoczesność może dostarczać podstaw umożliwiających wyznaczenie stałych algorytmów codzienności? Jakie formy społeczne i kulturowe pomagają dziś nadać sens i trwałość życiu codziennemu, zarówno w warstwie ujawnianych praktyk, jak i ich reprezentacji? Teksty składające się na książkę dotyczą właśnie wymienionych zagadnień i problemów.

Książka przeznaczona jest dla studentów i wykładowców akademickich socjologii, filozofii czy psychologii.

*********

See other publications in the series: Studies and Analyzes of the Institute of Sociology at the University of Warsaw »

Zobacz również
Afery polityczne w Republice Federalnej Niemiec. Przebieg, aktorzy, skutkiAfery polityczne w Republice Federalnej Niemiec. Przebieg, aktorzy, skutkiGelles Katarzyna (ORCID 0000-0002-3122-4889), Kozerski Mariusz (ORCID 0000-0001-6619-5531), Trajman Joanna (ORCID 0000-0002-6260-9140)
39,00 zł   35,10 zł
Ten pierwszy raz. Konstruowanie heteroseksualnościTen pierwszy raz. Konstruowanie heteroseksualnościZawadzka Anna
45,00 zł   40,50 zł
Polecane
Słownik językowego savoir-vivre'u (wydanie 2)
Słownik językowego savoir-vivre'u (wydanie 2)Marcjanik Małgorzata (ORCID 0000-0003-3109-8154)
  • A collection of polite phrases most frequently used by Poles at the turn of the 20th and 21st century, and their classification based on functions (greetings, wishes, salutations, farewells) and the reactions produced by them. Arranged into encyclopaedia
64,00 zł   57,60 zł
Details
Ciemne ścieżki i jasne polany
Ciemne ścieżki i jasne polanyGronczewski Andrzej
  • The sęcond volume of Andrzej Gronczewski’s essays (the first one, Time’s Palms, was published by WUW in 2019) is characterized by a very personal, innovative and modern look at literature and its contexts: arts, music, history, social life and nature
39,00 zł   35,10 zł
Details
Ekspresem z Sokratesem
Ekspresem z SokratesemWeiner Eric
  • Ekspresem z Sokratesem” to pełna wrażeń podróż intelektualna śladami niektórych z największych myślicieli w historii – od Epikura i Marka Aureliusza, przez Konfucjusza i Gandhiego, po Nietzschego, Schopenhauera i Simone de Beauvoir.
  • Podróżując pociągiem (
59,00 zł   53,10 zł
Details
pixel