Informacje o publikacji
Zasada bezpośredniości wyborów i jej gwarancje w polskim prawie wyborczym

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Zasada bezpośredniości wyborów w polskim prawie wyborczym ma status podstawowej zasady prawa rządzącej wyborami. Jednak choć od początków II RP ma rangę konstytucyjną, trudno twierdzić, że została jednoznacznie zdefiniowana, a jej treść stanowi pojęcie za... czytaj więcej

Zasada bezpośredniości wyborów i jej gwarancje w polskim prawie wyborczym

Frydrych-Depka Anna
Dostępność:
Publikacja dostępna
36.00 / 1egz.
In stock
Język publikacji:
polski
Liczba stron:
286
Oprawa:
Miękka
ISBN/ISSN:
9788323146964
Zasada bezpośredniości wyborów w polskim prawie wyborczym ma status podstawowej zasady prawa rządzącej wyborami. Jednak choć od początków II RP ma rangę konstytucyjną, trudno twierdzić, że została jednoznacznie zdefiniowana, a jej treść stanowi pojęcie zastane. Nigdy nie istniała legalna definicja pojęcia zasady bezpośredniości. W ujęciu doktryny również nie można mówić o jednolitym jej rozumieniu. Najczęściej powtarzanym elementem wyjaśniającym pojęcie jest wybieranie przez wyborców swoich przedstawicieli wprost, a także zgodne przeciwstawianie jej wyborom pośrednim. Konieczność wystąpienia jednostopniowości wyborów, aby można było mówić o ich bezpośredniości, to najmniej kontrowersyjna jej konsekwencja. Spór o znaczenie osobistego głosowania dla istoty zasady nie został zaś zakończony nawet wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 lipca 2011 roku. Książka przedstawia zagadnienia związane z najszerszym rozumieniem zasady bezpośredniości w uporządkowany i usystematyzowany sposób. Stanowi próbę odpowiedzi na pytania o to, czy zasada bezpośredniości sprowadza się wyłącznie do przeprowadzania wyborów jednostopniowych i jakie są jej relacje z instytucjami osobistego i imiennego głosowania.
Zobacz również
Teksty narracyjne uczniów z ASD (opowiadanie i kartka z pamiętnika)Teksty narracyjne uczniów z ASD (opowiadanie i kartka z pamiętnika)Balcerek Helena (ORCID 0000-0003-2030-2797)
33,00 zł   29,70 zł
Liczby nadrzeczywisteLiczby nadrzeczywisteKnuth Donald E.
39,90 zł
pixel