Informacje o publikacji
Żyjące biblioteki Indii

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Żyjące biblioteki Indii to próba rekonstrukcji przestrzeni kulturowej tradycji tekstu wedyjskiego w konkretnie wybranej społeczności postrzeganej poprzez historyczną zmianę – a więc biblioteka nie tylko jako zaaranżowany i uporządkowany zbiór tekstó...... czytaj więcej

Żyjące biblioteki Indii

Dostępność:
Publikacja dostępna
39,90 zł
37.91 / 1egz.
Oszczędzasz 5% (1,99 zł).
In stock
Miejsce i rok wydania:
2015
Format:
16,0x23,5 cm
Liczba stron:
204
Oprawa:
Miękka
ISBN/ISSN:
9788323339113
Typ publikacji:
Praca naukowa
Język publikacji:
polski
Żyjące biblioteki Indii to próba rekonstrukcji przestrzeni kulturowej tradycji tekstu wedyjskiego w konkretnie wybranej społeczności postrzeganej poprzez historyczną zmianę – a więc biblioteka nie tylko jako zaaranżowany i uporządkowany zbiór tekstów, ale także żyjąca w co najmniej dwóch znaczeniach: zawierająca się w pamięci ludzi, a zwłaszcza tworzonej przez nich (i wyobrażonej) społeczności, oraz podlegająca procesowi historycznej zmiany. Biblioteka ta stanowi podstawę funkcjonowania tradycji wedyjskiej w czasie historycznym, zapewniając dostęp do zasobu tekstów niezbędnych do zachowania kompetencji rytualnej, a przez to tożsamości społeczno-religijnej całej grupy.

Z punktu widzenia wierności przekazu „żyjąca biblioteka” tekstów wedyjskich okazała się trwalsza niż niejedna biblioteka ksiąg. Wprzekonaniu swych użytkowników zawiera ona – podobnie jak biblioteki historyczne – całą mądrość świata, choć w sensie zredukowanym do istoty tej mądrości, a zatem wiedzy par excellence, tzn. do Wedy, czyli „wiedzy świętej” leżącej, w przekonaniu tych samych uczestników tradycji, u podstaw każdego innego rodzaju wiedzy.

Książka z płytą CD.
Zobacz również
Edukacja i pokój - epubEdukacja i pokój - epubMontessori Maria
44,00 zł
Gospodarka i entropia - pdfGospodarka i entropia - pdfMichał Krzykawski
43,50 zł   41,33 zł
Wszyscy jesteśmy JudaszamiWszyscy jesteśmy JudaszamiPiątek Anna
42,00 zł
pixel