Informacje o publikacji
Klasztor Shaolin Historia, religia i chińskie sztuki walki

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Z nastaniem XXI wieku klasztor Shaolin stał się bodaj najsławniejszą świątynią buddyjską na świecie. Nie zaważył na tym ani jego wkład w ewolucję chińskiego buddyzmu, ani zabytki sztuki, jakie zgromadził w trakcie swej trwającej piętnaście stuleci histori... czytaj więcej

Klasztor Shaolin Historia, religia i chińskie sztuki walki

Dostępność:
Publikacja niedostępna
49,35 zł
49,35 zł
46.88 / 1egz.
Oszczędzasz 5% (2,47 zł).
Out Of Stock
Język oryginału:
angielski
Tłumacz:
Hunia Justyn
Język publikacji:
polski
Nazwa serii/czasopisma:
EX ORIENTE
Wydanie:
1
Rok wydania:
2011
Format:
15.5x23.5 cm
Oprawa:
Miękka ze skrzydełkami
ISBN/ISSN:
9788323329718
Miejscowość:
Kraków
EAN:
9788323329718
Waga:
510 g
Liczba stron:
312
Sposób publikacji:
Druk
Z nastaniem XXI wieku klasztor Shaolin stał się bodaj najsławniejszą świątynią buddyjską na świecie. Nie zaważył na tym ani jego wkład w ewolucję chińskiego buddyzmu, ani zabytki sztuki, jakie zgromadził w trakcie swej trwającej piętnaście stuleci historii. Źródłem jego rozgłosu nie są nawet legendy łączące klasztor z mitycznym założycielem buddyzmu chan (zen) – Bodhidharmą. Sława shaolińskiej świątyni obiegła świat z uwagi na jej rzekome powiązanie z chińskimi sztukami walki. Z Wprowadzenia Choć o klasztorze Shaolin pisano wiele w popularnych publikacjach, nie doczekaliśmy się jeszcze rzetelnego, syntetycznego opracowania naukowego w tym względzie. Praca ta wypełnia więc lukę wydawniczą i informacyjną. Z recenzji prof. dra hab. Stanisława Tokarskiego Książka poprzez rzetelną i trafną analizę problemu demitologizuje wiele poglądów związanych z rozwojem sztuk walki w Chinach, szczególnie buddyjskich form w klasztorze Shaolin. Z recenzji prof. dra hab. Łukasza Trzcińskiego Prawdziwa gratka dla miłośników i badaczy historii sztuk walki. Łącząc krytycyzm badacza z pasją entuzjasty, Shahar pokazuje, jak obfite – a niekiedy skąpe – wiadomości mamy na temat początków klasztoru Shaolin w V w. n.e., jego bliskich więzi z cesarzami z dynastii Tang (618–907), świetności jako instytucji religijnej i wojskowej za panowania dynastii Ming (1368–1644), a także nieufności ze strony państwa Qingów (1644–1911). To nader oryginalne opracowanie jest niezbędne dla zrozumienia zarówno dziejów, jak i sławy klasztoru Shaolin. Choice MEIR SHAHAR jest profesorem nadzwyczajnym studiów sinologicznych w Zakładzie Studiów Wschodnioazjatyckich Uniwersytetu Telawiwskiego.
Zobacz również
Opowiedzieć UniwersytetOpowiedzieć Uniwersytet
44,90 zł   42,66 zł
Jak pokonać objadanie się [Fairburn Christopher G.]Jak pokonać objadanie się [Fairburn Christopher G.]Fairburn Christopher G.
48,00 zł   45,60 zł
pixel