Information about a product
Motywy samotności i wspólnoty w dawnych literaturach romańskich (Średniowiecze – Oświecenie)

Click to zoom

Przedmiotem rozważań zawartych w niniejszym tomie są motywy samotności i wspólnoty. Autorzy artykułów, działający w rozmaitych ośrodkach uniwersyteckich w Polsce, są specjalistami dawnych literatur romańskich: francuskiej, hiszpańskiej i włoskiej... czytaj więcej

Motywy samotności i wspólnoty w dawnych literaturach romańskich (Średniowiecze – Oświecenie)

Redakcja naukowa Dorota Szeliga i Ewa Dorota Żółkiewska
availability:
status_icon
Available
39,00 zł
5.00 / 1egz.
You save 87% (34,00 zł).
In stock
Edition:
1
Place and year of publication:
Warszawa 2010
Publication language:
polski
,
francuski
ISBN/ISSN:
978-83-235-0604-1
EAN:
9788323506041
Number of page:
284
Binding:
Miękka
Format:
17x24 cm
Weight:
470 g
Method of publication:
Druk
Publication type:
Praca naukowa
Przedmiotem rozważań zawartych w niniejszym tomie są motywy samotności i wspólnoty. Autorzy artykułów, działający w rozmaitych ośrodkach uniwersyteckich w Polsce, są specjalistami dawnych literatur romańskich: francuskiej, hiszpańskiej i włoskiej. Połączyło ich poszukiwanie realizacji wspomnianych motywów literackich z jednej strony poprzez wieki, od Średniowiecza do końca epoki Oświecenia, z drugiej w rozmaitych kulturach romańskich dawnej Europy.

Tematy: samotność postrzegana jako istotna, a czasem nawet zbawienna wartość zarówno dla filozofujących mężczyzn jak i dla rozważnych kobiet, zagadnienia związane z przeciwstawianiem samotności bohatera określonej wspólnocie, teksty dotyczące sytuacji jednostki, która staje w opozycji wobec wspólnoty, sytuacji jednostki we wspólnocie oraz roli miłości, która nierzadko alienuje bohaterów, związki łączące tekst literacki z określoną społecznością, zwłaszcza w sytuacji, kiedy to właśnie literatura taką wspólnotę współtworzy.

Czytelnik, który sięgnie po niniejszy zbiór artykułów nie powinien się lękać, iż podejmowane w nich problemy są nazbyt mu odległe tak w czasie jak i w przestrzeni, bowiem samo powstanie tej książki jest już świadectwem żywotności omawianych motywów w europejskiej tradycji kulturowej.

pixel