Information about a product
Prace Filologiczne. Literaturoznawstwo 10 (13) 2020. Agony (PDF)

Click to zoom

Wydanie poświęcone literackim przejawom agonu. Kategorię tę wykorzystano do analizy relacji pomiędzy epokami, prądami, a przede wszystkim między pokoleniami twórców i poszczególnymi autorami. Spoglądając przez pryzmat agonu na literaturę różnych... czytaj więcej

Prace Filologiczne. Literaturoznawstwo 10 (13) 2020. Agony (PDF)

Redaktor naczelna Ewa Hoffmann-Piotrowska
Name of the series / journal: Prace Filologiczne. Literaturoznawstwo
Date of realise: 2020-07-01
Open access
Download
Dostęp do
artykułów
Edition:
1
Place and year of publication:
Warszawa 2020
Publication language:
polski
ISBN/ISSN:
2658-2503
Number of page:
428
Method of publication:
PDF
Size of the file:
4,05 MB
Publication type:
Praca naukowa
,
Open access
Wydanie poświęcone literackim przejawom agonu. Kategorię tę wykorzystano do analizy relacji pomiędzy epokami, prądami, a przede wszystkim między pokoleniami twórców i poszczególnymi autorami. Spoglądając przez pryzmat agonu na literaturę różnych narodowości i różnych dekad, autorzy zebranych w tomie tekstów problematyzują podstawowe dla filologii zagadnienia, takie jak sposób przyswajania i odrzucania „wpływu”, kształtowanie się pisarskiej indywidualności, dialog z tradycją i współczesnością, kryteria oceny dzieł sztuki czy formowanie się badawczych legend i stereotypów.

Szczególne miejsce w numerze zajęły artykuły poświęcone wyjątkowemu w polskiej kulturze pojedynkowi romantycznych wieszczów, krytycznie reinterpretujące wciąż żywy sposób myślenia o pierwszej połowie XIX wieku, zapoczątkowany przez Manfreda Kridla w książce Antagonizm wieszczów. Rzecz o stosunku Słowackiego do Mickiewicza (wyd. 1925). Wszystkie te propozycje badawcze dostarczają odpowiedzi na pytanie o atrakcyjność literaturoznawstwa kompetytywnego, a przynajmniej prowokują pytania o sens i znaczenie prowadzonych w kulturze pojedynków. W dziale Pożytki filologiczne jak zwykle prezentujemy interesujące studia przypadków, które tym razem stawiają w centrum postaci Poggio Braccoliniego, Jarosława Marka Rymkiewicza, Henryka Sienkiewicza i Wiktora Gomulickiego.

*********

The publication is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Poland license (CC BY 3.0 PL) (full license available at: http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/legalcode).

See other books in the series: Prace Filologiczne. Literaturoznawstwo »

Zamknij
Jplayer
pixel