Information about a product
UL. Obrazki akademickie – EBOOK

Click to zoom

Zbiór tekstów ilustrujących zmiany zachodzące na uczelniach publicznych w związku z ich przekształceniami wynikającymi z przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Autor opisuje procesy będące konsekwencją nieustannych i głębokich modyfikacji ustawy... czytaj więcej

UL. Obrazki akademickie – EBOOK

availability:
status_icon
Available
18,00 zł
14.00 / 1egz.
You save 22% (4,00 zł).
In stock
Edition:
1
Place and year of publication:
Warszawa 2015
Publication language:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-1972-0
EAN:
9788323519720
Number of page:
136
Size of the file:
1,14 MB
Publication type:
Beletrystyka
Zbiór tekstów ilustrujących zmiany zachodzące na uczelniach publicznych w związku z ich przekształceniami wynikającymi z przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Autor opisuje procesy będące konsekwencją nieustannych i głębokich modyfikacji ustawy uczelnianej (2005, 2011, 2014), które – wprowadzane bez konsultacji z przedstawicielami środowiska naukowego – podważyły jego autonomię i wartość akademii w tradycyjnym rozumieniu. Podkreśla także bezsilność uczonych wobec biznesowego trendu ogarniającego działalność uczelni wyższych.

Ważnym tematem poruszanym w tych felietonach są również problemy wiążące się z nadchodzącym niżem demograficznym. Autor ma nadzieję, że opisywane przez niego zjawiska, mogą dostarczyć materiału do namysłu architektom planów kolejnych rekonstrukcji na terenie akademickim.

Ule to wysoko zorganizowana owadzia społeczność. Pod władzą królowej matki, zazdrośnie tępiącej konkurentki do tronu pracują robotnice, trudzą się karmicielki, znoszą nektar zbieraczki, gotują się do secesji roje, czynią swe powinności trutnie... Ceniona produkcja miodu to uboczny efekt ich codziennego wysiłku, celem jest przetrwanie barci. A temu służy wydanie potomstwa i trenowanie go do wyspecjalizowanych zadań.

Prezentowany zbiór felietonów ilustruje podobną wysoko zorganizowaną społeczność. I jej celem jest przetrwanie, wydanie nowych pokoleń umysłów uformowanych do specjalistycznych społecznych zadań, także do wychowywania własnych następców. […] I ta społeczność dumnie ogłasza się powołaną do produkcji cenionej słodyczy – naukowych badań i odkryć. To środowisko uczelni wyższych, które tu reprezentuje Uniwersytet profesora Lajkonika (UL).

Felietony powstały dla Pisma Uniwersytetu Warszawskiego, w którym co drugi ukazywał się drukiem, a każdy na ówczesnym portalu tego pisma jako Medytacje prof. Lajkonika (2012-2014).

*********

See other publications from the series »

Zobacz również
Pogranicza romantyzmu - romantyzm pogranicza - EBOOKPogranicza romantyzmu - romantyzm pogranicza - EBOOKKrysowski Olaf
42,00 zł   14,00 zł
Automatyczna kontrola nieświadomych emocji – PDFAutomatyczna kontrola nieświadomych emocji – PDFKobylińska Dorota
26,25 zł   14,00 zł
Upadek cywilizacji zachodniej – PDFUpadek cywilizacji zachodniej – PDFZnaniecki Florian
39,00 zł   14,00 zł
Zamknij
Jplayer
pixel