Information about a product
C.B. Macpherson: „indywidualizm posiadaczy” a dylematy współczesnej ontologii polityczne

Click to zoom

Najważniejszym celem niniejszej pracy jest przedstawienie dorobku C.B. Macphersona i podjęcie próby wykazania ważności jego idei dotyczącej ujęcia losów liberalizmu oraz rozpoznania problemów współczesnej demokracji w perspektywie napięcia pomiędzy ...... czytaj więcej

C.B. Macpherson: „indywidualizm posiadaczy” a dylematy współczesnej ontologii polityczne

availability:
status_icon
Available
55,00 zł
52.25 / 1egz.
You save 5% (2,75 zł).
In stock
Place and year of publication:
2015
Format:
17.0x24.5 cm
Number of page:
504
Binding:
Twarda z obwolutą
ISBN/ISSN:
9788322934470
Publication type:
Praca naukowa
Publication language:
polski
Producent:
Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego Sp. z o.o., pl. Uniwersytecki 15, 50-137 Wrocław (PL), tel. 71 375 2809, email: sklep@wuwr.com.pl
Najważniejszym celem niniejszej pracy jest przedstawienie dorobku C.B. Macphersona i podjęcie próby wykazania ważności jego idei dotyczącej ujęcia losów liberalizmu oraz rozpoznania problemów współczesnej demokracji w perspektywie napięcia pomiędzy dwoma głównymi nurtami w ich obrębie („posesywnym” i „rozwojowym”) opartymi na odpowiadających im ontologiach politycznych. Publikacja jest pierwszą w skali ogólnoświatowej całościową prezentacją poszczególnych aspektów tezy o posesywnym indywidualizmie (a w języku polskim pierwszym w ogóle opracowaniem monograficznym na ten temat i prezentacją myśli tego autora). Nigdy wcześniej nie zostały zebrane i zrekonstruowane wszystkie analizy Macphersona wraz z towarzyszącymi im kontrowersjami.
Większość dwudziestowiecznych debat dotyczących rozwoju nowożytnych doktryn politycznych i społecznych miało miejsce dzięki inspiracji — bezpośredniej lub pośredniej — badaniami przedstawionymi w dziełach takich jak The Political Theory of Possessive Individualism i The Lifes and Times of Liberal Democracy. Koncepcja indywidualizmu posiadaczy dyskutowana była przez tak wybitnych współczesnych historyków i teoretyków polityki i społeczeństwa, jak P. Laslett, I. Berlin, C. Schmitt, J. Habermas, A. MacIntyre, Ch. Taylor, J. Dunn, Q. Skinner, J.G.A. Pocock, A. Negri, W. Connolly czy Ch. Mouffe. W znacznej mierze przyczyniła się ona do ukształtowania ich własnych stanowisk i perspektyw naukowych — nawet jeśli miało to niekiedy miejsce w wyniku krytyki propozycji teoretycznych Macphersona.
W nawiązaniu do postulatów autorów takich jak F. Cunningham oraz J. Townshend w przedstawionej tu książce mamy do czynienia z próbą „odzyskiwania” (retrieval) doniosłości koncepcji kanadyjskiego filozofa dla współczesnych rozważań (które powinny mieć swoje praktyczne skutki) nad demokracją, liberalizmem, kapitalizmem oraz — szerzej — tym, co polityczne i tym, co społeczne.
Ze względu na zasięg projektu teoretycznego Macphersona praca niniejsza może odgrywać również rolę podręcznika oferującego przegląd nowożytnych i współczesnych teorii polityczno-społecznych, zwracającego uwagę na często niezauważane aspekty koncepcji autorów, takich jak:
Thomas Hobbes
Lewellerzy
James Harrington
John Locke
Edmund Burke
Jeremy Bentham
James Mill
John Stuart Mill
Joseph Schumpeter
Isaiah Berlin
Milton Friedman
John Rawls
Zobacz również
Zarządzanie projektami we wdrażaniu innowacjiZarządzanie projektami we wdrażaniu innowacjiSońta-Drączkowska Ewa
59,90 zł   56,91 zł
Mesjasze i millennia pustkowia - pdfMesjasze i millennia pustkowia - pdfMieczysław Jagłowski
47,00 zł
Topografie przestrzeni wyobrażonychTopografie przestrzeni wyobrażonychWojtaszek Aleksandra
44,10 zł
pixel