Informacje o publikacji
Tradycja powstań narodowych i oręża polskiego (1794–1864) w polityce pamięci Drugiej Rzeczypospolitej

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Prezentowana monografia, powstała na bazie pracy magisterskiej obronionej w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego w 2017 roku, poświęcona jest polityce pamięci Drugiej Rzeczypospolitej wobec powstań narodowych i walk zbrojnych z lat 1794-1864... czytaj więcej

Tradycja powstań narodowych i oręża polskiego (1794–1864) w polityce pamięci Drugiej Rzeczypospolitej

Dostępność:
Publikacja dostępna
33.00 / 1egz.
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2021
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-4974-1
EAN:
9788323549741
Liczba stron:
232
Oprawa:
Miękka
Format:
17x24 cm
Waga:
380 g
Typ publikacji:
Praca naukowa
Prezentowana monografia, powstała na bazie pracy magisterskiej obronionej w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego w 2017 roku, poświęcona jest polityce pamięci Drugiej Rzeczypospolitej wobec powstań narodowych i walk zbrojnych z lat 1794-1864 oraz postaci z nimi związanych. Autor dowodzi, że wpisywała się ona w szerszy kontekst polityczny, społeczny i kulturowy oraz pokazuje zależność interpretacji historii dokonywanej przez ówczesne elity państwa od sytuacji tak wewnątrz kraju, jak i na arenie międzynarodowej.

******

The Tradition of National Uprisings and Polish Armed Forces (1794–1864) in the Politics of Memory of the Second Polish Republic

The monograph is devoted to the politics of memory of the Second Polish Republic concerning national uprisings and armed struggles of the years 1794–1864 and the figures involved in them. The author argues that it was set in a larger political, social and cultural context and shows the dependence of interpreting history by the elites of the state on the political situation in the country and abroad.

Keywords: the Second Polish Republic, politics of memory, collective memory, history politics, Sanation, Józef Piłsudski.

Jakkolwiek [autor] koncentruje się na przekazie firmowanym przez państwo, a po Maju przez obóz sanacyjny, to prezentuje również perspektywy innych środowisk politycznych. Swoje miejsce znalazły tu odniesienia do refleksji, jakie powstawały w obrębie ruchu socjalistycznego, narodowo-demokratycznego oraz ludowego. Dodam, że te ostatnie są wg mnie ujęte najbardziej interesująco. Warta podkreślenia jest udana próba zasygnalizowania stosunku do tradycji powstańczej niepolskich obywateli II RP.
Z recenzji prof. Piotra Cichorackiego

Aleksei Rogozin (ur. 1994 w Petersburgu) – absolwent studiów historycznych pierwszego stopnia na Uniwersytecie Państwowym w Petersburgu (2015) oraz drugiego stopnia na Uniwersytecie Warszawskim (2017). Obecnie doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UW. Zajmuje się historią Polski i Łotwy w okresie międzywojennym, polityką historyczną i pamięcią zbiorową.

Inni klienci kupili również
Filozofia i wartości. Tom II
Filozofia i wartości. Tom IIWolniewicz Bogusław
  • Publikacja jest kontynuacją tomu Filozofia i wartości I. Autor porusza w niej różne zagadnienia filozoficzne: od bardzo konkretnych po abstrakcyjne. W tej rozmaitości dochodzi pośrednio do głosu przeświadczenie, że filozofia jest uniwersalna.
45,00 zł   40,50 zł
Szczegóły
Dowody cyfrowe – teoria i praktyka kryminalistyczna w polskim postępowaniu karnym
Dowody cyfrowe – teoria i praktyka kryminalistyczna w polskim postępowaniu karnymLewulis Piotr (ORCID 0000-0002-8303-0971)
  • Autor podejmuje próbę zmierzenia się z zagadnieniem wykorzystania dowodu cyfrowego w polskim postępowaniu karnym z perspektywy początku trzeciej dekady XXI wieku. Omawia zarówno zagadnienia natury technicznej, jak i karnoprocesowej, uwzględniając potrzebę
35,00 zł   31,50 zł
Szczegóły
Wheels of Change: Feminist Transgressions in Polish Culture and Society
Wheels of Change: Feminist Transgressions in Polish Culture and Society
  • Using rich and varied narrative images and resources, literary artworks, excerpts from philosophical and sociological writings, musicological theories and film studies, historical documents, and other materials, this collection of essays strongly sides
32,00 zł   28,80 zł
Szczegóły
Zamknij
Jplayer
pixel