Informacje o publikacji
Odkształcalność piaskowców fliszowych w złożonym stanie naprężenia - PDF

Kliknij by powiększyć zdjęcie

W monografii przedstawiono charakterystykę procesu deformacji wybranych skał klastycznych polskiej części fliszu karpackiego w złożonym stanie naprężenia. W skałach tego regionu obserwuje się powiązania geomechaniczno-tektoniczne wynikające z nieodległych... czytaj więcej

Odkształcalność piaskowców fliszowych w złożonym stanie naprężenia - PDF

Paweł Łukaszewski
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2013
Dostępność:
Publikacja dostępna
39,00 zł
14.00 / 1egz.
Oszczędzasz 64% (25,00 zł).
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2013
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-1976-8
EAN:
9788323519768
Liczba stron:
221
Wielkość pliku:
61,78 MB
Typ publikacji:
Praca naukowa
DOI:
https://doi.org/10.31338/uw.9788323519768
W monografii przedstawiono charakterystykę procesu deformacji wybranych skał klastycznych polskiej części fliszu karpackiego w złożonym stanie naprężenia. W skałach tego regionu obserwuje się powiązania geomechaniczno-tektoniczne wynikające z nieodległych w czasie geologicznym ruchów fałdowych, formujących struktury powstałe na skutek kruchego pękania oraz tworzące się w wyniku długotrwałych odkształceń. Procesy takie modelowano w laboratorium w warunkach konwencjonalnego trójosiowego ściskania przy zastosowaniu komór trójosiowych.

Prezentowane wyniki mają istotne znaczenie praktyczne w zastosowaniach geotechnicznych w budownictwie podziemnym, m.in. przy adaptacji podziemnych wyrobisk górniczych na cele magazynowe. Działania te wymagają szerokiej wiedzy o mechanizmach niszczenia skał i parametrach geomechanicznych, co jest przedmiotem niniejszej pracy.

Publikacja adresowana jest do studentów, badaczy i specjalistów w dziedzinie geomechaniki, ale także geologii strukturalnej, tektoniki i tektonofizyki.

Paweł Łukaszewski – adiunkt w Zakładzie Geomechaniki Instytutu Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na zagadnieniach związanych z właściwościami wytrzymałościowo-odkształceniowymi skał oraz zróżnicowaniem procesu deformacji ośrodków skalnych w warunkach jednoosiowego i trójosiowego stanu naprężenia. Współautor serii monograficznej składającej się z 12 tomów, poświęconej geomechanicznej charakterystyce skał Właściwości wytrzymałościowe i odkształceniowe skał Polski. Uczestniczył w realizacji 8 projektów badawczych KBN/MNiSW oraz w ramach 5 Programu Ramowego Unii Europejskiej. Autor szeregu opracowań, opinii i ekspertyz z zakresu geologii inżynierskiej i naftowej oraz budownictwa.

Praca zawiera bardzo wartościowe naukowo wyniki badań właściwości fizycznych, w tym odkształceniowych i wytrzymałościowych fliszu karpackiego.
Dr hab. Mirosława Bukowska, prof. Głównego Instytutu Górnictwa

Praca jest bardzo wartościową monografią. Prezentuje oryginalne i bardzo interesujące, nie tylko jakościowe, ale również ilościowe, wyniki badań doświadczalnych charakterystyk deformacyjnych piaskowców fliszowych. Przedstawione w pracy wyniki są uzyskane na drodze systematycznych rozważań i badań oraz poddane analizie w funkcji parametrów/miar strukturalnych badanych skał.
Dr hab. inż. Dariusz Łydżba, prof. Politechniki Wrocławskiej
Zobacz również
Miłość a pedagogika – EBOOKMiłość a pedagogika – EBOOK
41,00 zł   14,00 zł
Rak. Antropologiczne studium praktyk i narracji - PDFRak. Antropologiczne studium praktyk i narracji - PDFWierciński Hubert
34,00 zł   14,00 zł
Innowacje i konkurencyjność - PDFInnowacje i konkurencyjność - PDFŚwitalski Władysław
37,00 zł   14,00 zł
Zamknij
Jplayer
pixel