ZASADY PRZEKAZYWANIA MATERIAŁÓW DO NOWEGO NUMERU CZASOPISMA
ZASADY PRZEKAZYWANIA MATERIAŁÓW DO NOWEGO NUMERU CZASOPISMA
Terminowość i regularność ukazywania się kolejnych numerów czasopism odgrywa ważną rolę w ocenie czasopisma przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa oraz jest jednym z podstawowych wymagań baz referencyjnych Scopus i Web of Science. Przygotowanie materiałów przekazywanych do Wydawnictw ma decydujący wpływ na przebieg i czas trwania poszczególnych etapów procesu wydawniczego.
Poniżej przedstawiamy wytyczne, według których należy przygotować materiały dla WUW:
WUW przyjmuje tylko komplet materiałów do danego numeru czasopisma, tzn. spis treści, artykuły z kompletnymi afiliacjami, abstraktami i słowami kluczowymi w języku angielskim, bibliografią załącznikową (References) oraz recenzje, sprawozdania itp.
Teksty główne artykułów, przypisy i bibliografie muszą być przygotowane zgodnie z zasadami przyjętymi przez poszczególne czasopisma, które są opublikowane na stronach internetowych tych czasopism.
Konstrukcja artykułu
1. Tytuł oryginalny artykułu, pod nim mniejszą czcionką tytuł w języku angielskim
2. Dane autora
3. Abstrakt w języku angielskim zatytułowany Abstract
4. Słowa kluczowe w języku angielskim poprzedzone słowem Keywords
5. Tekst zasadniczy artykułu
6. Bibliografia załącznikowa (References)
Do tekstów niebędących artykułami naukowymi nie należy dodawać abstraktów, słów kluczowych i bibliografii załącznikowych, ponieważ będą one przez bazy bibliometryczne błędnie oceniane jak artykuły naukowe.
Przygotowanie materiału ilustracyjnego
1. Pliki graficzne należy zapisać w jednym z następujących formatów:
2. Pliki graficzne powinny mieć rozdzielczość minimum 300 dpi, z wyjątkiem skanów ilustracji kreskowych, które powinny mieć rozdzielczość minimum 600 dpi.
3. Pliki graficzne przeznaczone do zamieszczenia w artykułach należy dołączyć w osobnym katalogu opisanym nazwiskiem autora artykułu, ponumerowane wg kolejności występowania w pracy (zgodnie z zastosowaną w niej numeracją).
4. Wszelkie opisy w plikach graficznych powinny być ujednolicone pod względem językowym, terminologicznym, technicznym (krój, rozmiar czcionki, wyróżnienia, np. bold, kursywa).
5. Tabele należy zamieścić w tekście i oznaczyć kolejnymi numerami. Numeracja tabel powinna być odrębna od numeracji ilustracji, rysunków i wykresów.
6. Podpisy do ilustracji: zdjęć, rysunków, wykresów, schematów, map itp. umieszcza się pod danym obiektem, podpisy / tytuły tabel – nad obiektem.
Techniczne przygotowanie materiałów dla WUW
1. Czcionka wszystkich artykułów powinna być ujednolicona, preferowany Times New Roman lub Arial, tekstu nie należy justować (powinien być dosunięty do lewego marginesu).
2. Wersja elektroniczna tekstu powinna być zapisana w jednym z następujących formatów: MS Word, RTF lub TeX/LATeX (dla prac zmatematyzowanych).
Sposób przekazania materiałów do WUW
Materiały przeznaczone do wydania należy przysyłać do WUW pocztą elektroniczną lub za pośrednictwem aplikacji WeTransfer. W przypadku plików bardzo ciężkich (zawierających dużo elementów graficznych) lub zawierających tzw. znaki specjalne (wzory matematyczne, fizyczne, chemiczne, litery niepolskich alfabetów) zaleca się korzystanie z aplikacji WeTransfer.
Termin wykonania liczony od daty dostarczenia do WUW kompletnych materiałów do wydania.
Objętość pracy w arkuszach wydawniczych (a.w.) | Przewidywany czas wydania czasopisma |
---|---|
< 20 a.w. | 4 miesiące |
20-40 a.w. | 6 miesięcy |
> 40 a.w. | 8 miesięcy |
Niekompletne materiały nie będą przyjmowane przez WUW.
W przypadku niewłaściwego przygotowania materiałów wyjściowych, a także niedotrzymania terminów korekt i/lub przekroczenia standardowych rozmiarów korekty przez redakcję czasopisma zarówno koszty, jak i data wydania mogą ulec zmianie w stosunku do wstępnych założeń.