Informacje o publikacji
Przestrzeń i obywatele Starej Warszawy od schyłku XV wieku do 1569 roku – EBOOK

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Założona u progu XIV wieku Warszawa długo pozostawała miastem dość typowym: niedużym ośrodkiem produkcyjnym i jednym z licznych punktów na trasie wielkiego handlu. W XVI wieku stopniowo jej rola zaczyna się zmieniać. Przeobrażeniom tym towarzyszą... czytaj więcej

Przestrzeń i obywatele Starej Warszawy od schyłku XV wieku do 1569 roku – EBOOK

Dostępność:
Publikacja dostępna
39,00 zł
14.00 / 1egz.
Oszczędzasz 64% (25,00 zł).
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2020
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-4053-3
EAN:
9788323540533
Liczba stron:
370
Wielkość pliku:
7,28 MB
Typ publikacji:
Praca naukowa
DOI:
https://doi.org/10.31338/uw.9788323540373
Założona u progu XIV wieku Warszawa długo pozostawała miastem dość typowym: niedużym ośrodkiem produkcyjnym i jednym z licznych punktów na trasie wielkiego handlu. W XVI wieku stopniowo jej rola zaczyna się zmieniać. Przeobrażeniom tym towarzyszą przemiany społeczne i przestrzenne: powiększa się terytorium miasta, kształtują się funkcje poszczególnych obszarów i ich nazwy, do ośrodka napływają imigranci z bliższych i dalszych stron, którzy szukają tu dla siebie docelowego miejsca. Właśnie analizie i rekonstrukcji tych procesów została poświęcona ta książka.

******

Space and Citizens of Old Warsaw between the End of 15th Century and 1569

The work is a comprehensive study of the social topography of Old Warsaw at the end of the Middle Ages and the beginning of the Early Modern Period. The times are characterised by fast social and spatial changes: the area of the city expands, the functions and the names of particular city regions are formed, immigrants from all directions seek here their place to settle down.

Keywords: Old Warsaw, the end of Middle Ages, the Early Modern Period, Warsaw citizens, urban space.

[…] praca jest wyczerpującym […] opracowaniem socjotopografii Starej Warszawy na przełomie średniowiecza i wczesnej nowożytności. Prezentuje wysoki poziom naukowy, dorównując najlepszym opracowaniom o podobnej problematyce pióra tak wytrawnych historyków, jak Jacek Wiesiołowski, Mateusz Goliński, Krzysztof Mikulski, Roman Czaja czy Urszula Sowina. Jestem przekonany, że może mieć charakter modelowy i nie ulega kwestii, że stanie się impulsem i wzorem do dalszych badań nad przestrzenią i społeczeństwem nie tylko Starej Warszawy, ale także innych miast polskich.
Z recenzji prof. Zdzisława Nogi

Krzysztof Mrozowski – historyk, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się historią miast na przełomie średniowiecza i czasów nowożytnych – w tym szczególnie rozwojem społecznym i przestrzennym Starej i Nowej Warszawy.

Zobacz również
Inni klienci kupili również
Dziedzictwo powstania styczniowego. Pamięć. Historiografia. Myśl polityczna. Zbiór studiów (PDF)
Dziedzictwo powstania styczniowego. Pamięć. Historiografia. Myśl polityczna. Zbiór studiów (PDF)
  • Wpisujący się w obchody 150. rocznicy powstania styczniowego zbiór studiów dotyka problematyki pamięci o powstaniu, debaty publicznej i politycznej wokół niego, a także obecności powstania w historiografii. Zawarte w publikacji teksty zostały podzielone
49,00 zł   14,00 zł
Szczegóły
Zamknij
Jplayer
pixel