Informacje o publikacji
Ucieleśnione w ruchu. Polskie biegaczki wyczynowe w perspektywie antropologicznej – EBOOK

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Antropologiczne spojrzenie na cielesność w kobiecym bieganiu wyczynowym z punktu widzenia autoetnografii, antropologii ciała oraz antropologii sportu. Autorka przyjmuje dwie uzupełniające się perspektywy: wewnętrzną, czyli zapis zmysłowy odczuwania... czytaj więcej

Ucieleśnione w ruchu. Polskie biegaczki wyczynowe w perspektywie antropologicznej – EBOOK

Dostępność:
Publikacja dostępna
18,00 zł
14.00 / 1egz.
Oszczędzasz 22% (4,00 zł).
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2019
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-3820-2
EAN:
9788323538202
Liczba stron:
118
Wielkość pliku:
1,35 MB
Typ publikacji:
Praca naukowa
DOI:
https://doi.org/10.31338/uw.9788323538042
Antropologiczne spojrzenie na cielesność w kobiecym bieganiu wyczynowym z punktu widzenia autoetnografii, antropologii ciała oraz antropologii sportu. Autorka przyjmuje dwie uzupełniające się perspektywy: wewnętrzną, czyli zapis zmysłowy odczuwania biegu, oraz zewnętrzną, jaką jest próba pokazania, w jaki sposób zawodniczki poddawane są sportowej dyscyplinie i jednocześnie jak konstruuje się kobieca sprawczość w bieganiu wyczynowym.

Embodied in motion: Polish female professional runners in anthropological perspective

An anthropological look at physicality in women’s professional running from the point of view of authoethnography, anthropology of the body and anthropology of sport. The Author adopts two complementary perspectives: an internal one, that is, a registration of the experience of running through the senses, as well as an external one, which is an attempt at showing how female runners are subjected to discipline and at the same time how the female agency is construed in professional running.

Keywords: running, anthropology of sport, anthropology of the body, agency, femininity, senses.

Zobacz inne publikacje z serii: Badania etnograficzne »

Książka dotyczy zagadnienia ucieleśnienia sportowego ciała – w tym przypadku profesjonalnych polskich biegaczek. Nie koncentruje się ona jednak w przeważającej mierze na wyglądzie ciała i jego atrakcyjności, lecz na doświadczeniu ciała. Co więcej, jest to ciało doświadczane w ruchu, a więc aktywne, zmęczone, spocone, pokonujące swoje własne ograniczenia, ale i doświadczające otaczającej go przestrzeni. Tym samym książka wpisuje się w nurt antropologii czy socjologii ucieleśnienia, którego znaczenie zostało już zauważone przez polskich badaczy, jednakże liczba publikacji wpisujących się w ten nurt jest ciągle niewielka. Jedną z przyczyn tego może być, zauważona również przez Autorkę, trudność werbalizowania doświadczeń ciała czy schematów cielesnych. Prezentowana książka jest próbą przezwyciężenia tych trudności, między innymi dzięki odwoływaniu się do danych o charakterze autoetnograficznym.
Z recenzji dr hab. Honoraty Jakubowskiej, prof. UAM

Karolina Szyma – antropolożka i historyczka sztuki. Absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW oraz studentka ASP w Warszawie. Zajmuje się współczesnymi zjawiskami związanymi z cielesnością i płciowością. Była biegaczka wyczynowa.





Zamknij
Jplayer
pixel