Informacje o publikacji
Prace Filologiczne. Literaturoznawstwo 10 (13) 2020. Agony (PDF)

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Wydanie poświęcone literackim przejawom agonu. Kategorię tę wykorzystano do analizy relacji pomiędzy epokami, prądami, a przede wszystkim między pokoleniami twórców i poszczególnymi autorami. Spoglądając przez pryzmat agonu na literaturę różnych... czytaj więcej

Prace Filologiczne. Literaturoznawstwo 10 (13) 2020. Agony (PDF)

Redaktor naczelna Ewa Hoffmann-Piotrowska
Data wydania: 2020-07-01
Open access
Pobierz
Dostęp do
artykułów
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2020
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
2658-2503
Liczba stron:
428
Sposób publikacji:
PDF
Wielkość pliku:
4,05 MB
Typ publikacji:
Praca naukowa
,
Open access
Wydanie poświęcone literackim przejawom agonu. Kategorię tę wykorzystano do analizy relacji pomiędzy epokami, prądami, a przede wszystkim między pokoleniami twórców i poszczególnymi autorami. Spoglądając przez pryzmat agonu na literaturę różnych narodowości i różnych dekad, autorzy zebranych w tomie tekstów problematyzują podstawowe dla filologii zagadnienia, takie jak sposób przyswajania i odrzucania „wpływu”, kształtowanie się pisarskiej indywidualności, dialog z tradycją i współczesnością, kryteria oceny dzieł sztuki czy formowanie się badawczych legend i stereotypów.

Szczególne miejsce w numerze zajęły artykuły poświęcone wyjątkowemu w polskiej kulturze pojedynkowi romantycznych wieszczów, krytycznie reinterpretujące wciąż żywy sposób myślenia o pierwszej połowie XIX wieku, zapoczątkowany przez Manfreda Kridla w książce Antagonizm wieszczów. Rzecz o stosunku Słowackiego do Mickiewicza (wyd. 1925). Wszystkie te propozycje badawcze dostarczają odpowiedzi na pytanie o atrakcyjność literaturoznawstwa kompetytywnego, a przynajmniej prowokują pytania o sens i znaczenie prowadzonych w kulturze pojedynków. W dziale Pożytki filologiczne jak zwykle prezentujemy interesujące studia przypadków, które tym razem stawiają w centrum postaci Poggio Braccoliniego, Jarosława Marka Rymkiewicza, Henryka Sienkiewicza i Wiktora Gomulickiego.

Publikacja na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 PL (CC BY 3.0 PL) (pełna treść wzorca dostępna pod adresem: http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/legalcode).

Zobacz inne książki z serii: Prace Filologiczne. Literaturoznawstwo »


Zamknij
Jplayer
pixel