Informacje o publikacji
Spaghetti z ajwarem. Translokalna codzienność muzułmanów w Macedonii i we Włoszech – EBOOK

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Tematem książki jest migracja zarobkowa macedońskojęzycznych muzułmanów z Macedonii do Włoch. Tytuł odzwierciedla zmiany, jakie zachodzą w ich codziennym życiu. Materiały zebrane podczas badań etnograficznych posłużyły do analizy doświadczenia migracji... czytaj więcej

Spaghetti z ajwarem. Translokalna codzienność muzułmanów w Macedonii i we Włoszech – EBOOK

Dostępność:
Publikacja dostępna
39,00 zł
14.00 / 1egz.
Oszczędzasz 64% (25,00 zł).
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2015
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-1867-9
EAN:
9788323518679
Liczba stron:
274
Wielkość pliku:
5,95 MB
Typ publikacji:
Praca naukowa
DOI:
https://doi.org/10.31338/uw.9788323518594
Tematem książki jest migracja zarobkowa macedońskojęzycznych muzułmanów z Macedonii do Włoch. Tytuł odzwierciedla zmiany, jakie zachodzą w ich codziennym życiu. Materiały zebrane podczas badań etnograficznych posłużyły do analizy doświadczenia migracji, a zwłaszcza tego, jak różni się ono w wymiarze płciowym i międzypokoleniowym. Badanie transnarodowych czy translokalnych praktyk jest bardzo dynamiczne, książka pokazuje zatem pewien moment w indywidualnych i zbiorowych życiach Torbešów, przefiltrowany przez własne doświadczenie badaczki.

*********

Spaghetti with ajvar. Translocal everyday life of Muslims in Macedonia and Italy

The subject of the book is the labor migration of Macedonian-speaking Muslims from Macedonia to Italy. The materials collected during the ethnographic research were used to analyze the experience of migration, and especially how it differs in the gender and intergenerational dimensions.

Keywords: transnationality, transmigration, power relations, Macedonia, Muslims, Islam, emigration, immigration, refugees.

Zobacz inne publikacje z serii: Etno »

Antropolodzy (...) zwrócili uwagę na jeden z fenomenów współczesnych migracji – życie w dwóch społecznościach jednocześnie, jakie wielu migrantów zdaje się obecnie prowadzić. Próbują oni opisać i wyjaśnić to zjawisko na podstawie tzw. teorii transnarodowej. Rozprawa antropolożki dr Karoliny Bielenin-Lenczowskiej należy właśnie do studiów zainspirowanych tym zjawiskiem w migracjach międzynarodowych. Jednocześnie poszerza ona nasze rozumienie tych spraw o mało znane realia migracji muzułmanów z Macedonii do Włoch. (…) Praca mieści się, moim zdaniem, w grupie najlepszych prac napisanych ostatnio w Polsce na tematy związane z migracjami.
Dr hab. Maciej Ząbek, prof. Uniwersytetu Warszawskiego

Praca dr Karoliny Bielenin-Lenczowskiej stanowi istotny wkład w studia migracyjne, bałkanistyczne i nad postaciami współczesnego islamu w Europie oraz islamu europejskiego. Badaczka dowodzi swojej erudycji i nade wszystko tego, że jest świetną etnografką i dojrzałą antropolożką.
Prof. dr hab. Michał Buchowski, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu






Zamknij
Jplayer
pixel