Informacje o publikacji
Emigracja zarobkowa z Polski na Łotwę i do Estonii w latach 1928-1939 – EBOOK

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Książka wszechstronnie i całościowo przedstawia problem emigracji zarobkowej z Polski na Łotwę i do Estonii w okresie międzywojennym. Autor przygląda się temu zagadnieniu przez pryzmat procesów politycznych, gospodarczych, społecznych, demograficznych... czytaj więcej

Emigracja zarobkowa z Polski na Łotwę i do Estonii w latach 1928-1939 – EBOOK

Dostępność:
Publikacja dostępna
49,00 zł
24.50 / 1egz.
Oszczędzasz 50% (24,50 zł).
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2021
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-4863-8
EAN:
9788323548638
Liczba stron:
388
Wielkość pliku:
1,36 MB
Typ publikacji:
Praca naukowa
DOI:
https://doi.org/10.31338/uw.9788323548478
Książka wszechstronnie i całościowo przedstawia problem emigracji zarobkowej z Polski na Łotwę i do Estonii w okresie międzywojennym. Autor przygląda się temu zagadnieniu przez pryzmat procesów politycznych, gospodarczych, społecznych, demograficznych i narodowościowych zachodzących wówczas w Europie Środkowo-Wschodniej.

W pracy zostały ukazane geneza i istota ruchu emigracyjnego ze wskazaniem jego najważniejszych determinantów zarówno wewnątrzkrajowych, jak i międzynarodowych. Ponadto poddano analizie rozmaite aspekty życia Polaków za granicą, skupiając się m.in. na takich kwestiach, jak stosunki z władzami i ludnością miejscową, relacje z mniejszością polską w państwach bałtyckich. Autor szuka również odpowiedzi na pytania, w jaki sposób pobyt na obczyźnie zmienił postawy i zachowanie emigrantów w stosunku do własnego kraju oraz jaki wywarł wpływ na sytuację ekonomiczną Polski. Przedstawia też losy emigrantów polskich po wybuchu II wojny światowej i inkorporacji republik bałtyckich przez ZSRR.

******

Economic Emigration from Poland to Latvia and Estonia in 1928-1939

The book explores the problem of economic emigration from Poland to Latvia and Estonia in the interwar period. The author discusses the issue from many aspects, looking at it from the perspective of political, economic, social, demographic and national processes which took place in Central-Eastern Europe.

Keywords: interwar period, Latvia, Estonia, economic emigration, the Second Polish Republic, workers, farm workers.

Dr hab. Jerzy Grzybowski – pracuje w Katedrze Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się historią stosunków narodowościowych i wojskowości w XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem Białorusi oraz dziejami Kościoła prawosławnego w Polsce i na Białorusi w XX wieku. Autor około 250 publikacji naukowych w kraju i za granicą, w tym 6 monografii.

Zobacz również
Zamknij
Jplayer
pixel