Informacje o publikacji
Ogrody zwierząt. Staropolskie zwierzyńce i menażerie (PDF)

Kliknij by powiększyć zdjęcie

W publikacji omówione zostały założenia krajobrazowe o charakterze zwierzyńców i menażerii powstające w dawnej Rzeczypospolitej dzięki fundacjom królewskim lub magnackim. Zagadnienie kolekcjonowania zwierząt autorka przedstawia, odwołując się... czytaj więcej

Ogrody zwierząt. Staropolskie zwierzyńce i menażerie (PDF)

Dostępność:
Publikacja dostępna
45,00 zł
31.50 / 1egz.
Oszczędzasz 30% (13,50 zł).
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2021
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-5213-0
EAN:
9788323552130
Liczba stron:
372
Sposób publikacji:
PDF
Wielkość pliku:
11,04 MB
Typ publikacji:
Praca naukowa
DOI:
https://doi.org/10.31338/uw.9788323552130
W publikacji omówione zostały założenia krajobrazowe o charakterze zwierzyńców i menażerii powstające w dawnej Rzeczypospolitej dzięki fundacjom królewskim lub magnackim. Zagadnienie kolekcjonowania zwierząt autorka przedstawia, odwołując się do przykładów podobnych ogrodów w Europie, a także Amerykach, Azji czy Afryce. Analizie poddaje polskie piśmiennictwo gospodarcze i zoologiczne, porusza też kwestię przemiany żywych organizmów w eksponaty muzealne.

******

Animal Gardens. Old Polish Game Reserves and Menageries

The publication discusses landscape parks serving as game reserves and menageries, which were established in the old Polish Republic thanks to the royal or aristocratic foundations. The author presents the issue of animal collections referring to similar gardens in Europe, both Americas, Asia and Africa. She analyses Polish economic and zoological literature and explores the transformation of living organisms into museum exhibits.

Keywords: game reserve, menagerie, zoo, landscape park, old Polish culture.

Walorem tej ciekawej publikacji jest panoramiczne spojrzenie na historię zwierzęcych kolekcji w nawiązaniu do starożytności i historii Europy, ale również w przestrzeni szerszej – poznawanych kontynentów, podróży do nowych światów, skąd przywożono egzotyczne okazy płazów, ssaków i ptaków. Jest zarazem ta książka historycznym spojrzeniem na dawny świat, gdy odkrywano różnorodność stworzeń poza Europą, czerpiąc radość i satysfakcję z posiadania żywych kolekcji.
Z recenzji prof. Danuty Künstler-Langner

Niewątpliwym walorem publikacji jest interdyscyplinarność, która czyni książkę atrakcyjną dla czytelników zainteresowanych nie tylko kwestią samych zwierzyńców i menażerii, ale również architekturą, literaturą i szeroko pojętą kulturą. Ogrody zwierząt to zatem monografia przydatna przede wszystkim antropozoologom, ale także historykom literatury (zwłaszcza doby staropolskiej), historykom architektury (w szczególności krajobrazu), muzealnikom i przedstawicielom wielu innych specjalności z zakresu nauk humanistycznych i przyrodniczych.
Z recenzji prof. Katarzyny Krzak-Weiss

Recenzja autorstwa Anny Leśniewskiej opublikowana w dwutygodniku "artPAPIER" » SPLĄTANE ŚCIEŻKI NATURALNOŚCI


Aleksandra Jakóbczyk-Gola – kulturoznawca, filolog i historyk sztuki, kustosz dyplomowany w zespole kuratorów wystawy stałej Muzeum Historii Polski, adiunkt na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się historią dawnej kultury polskiej, w szczególności zagadnieniami związanymi z ikonografią, symboliką, historią muzealnictwa, a zwłaszcza kolekcjonerstwem w XVI i XVII wieku oraz relacjami między kulturą religijną polskiego średniowiecza a tradycjami chrześcijańskiego Wschodu. Uczestniczka i koordynatorka projektów badawczych, autorka wystaw, monografii, rozpraw i artykułów.

Zobacz również
Inni klienci kupili również
Bohdan Pniewski - warszawski architekt XX wieku - PDF
Bohdan Pniewski - warszawski architekt XX wieku - PDFCzapelski Marek
  • Prezentowana książka to pierwsza biografia obejmująca całość dorobku artystycznego Bohdana Pniewskiego, jednego z najwybitniejszych twórców polskiej architektury XX wieku. Zawiera 235 czarno-białych ilustracji, dokumentujących różne jego realizacje
52,50 zł   14,00 zł
Szczegóły
Zamknij
Jplayer
pixel