Informacje o publikacji
Filozofia religii. Wykład (EBOOK)

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Punktem wyjścia dla tej książki był wykład z filozofii religii prezentowany od kilku lat studentom. Zakres i ostateczny kształt publikacji znacznie wykracza jednak poza ramy tej formuły. Autor stara się przede wszystkim przedstawić różnorodność, bogactwo... czytaj więcej

Filozofia religii. Wykład (EBOOK)

Dostępność:
Publikacja dostępna
47,00 zł
23.50 / 1egz.
Oszczędzasz 50% (23,50 zł).
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2022
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-5303-8
EAN:
9788323553038
Liczba stron:
366
Sposób publikacji:
EPUB
Wielkość pliku:
2,32 MB
Typ publikacji:
Praca naukowa
DOI:
https://doi.org/10.31338/uw.9788323552956
Punktem wyjścia dla tej książki był wykład z filozofii religii prezentowany od kilku lat studentom. Zakres i ostateczny kształt publikacji znacznie wykracza jednak poza ramy tej formuły. Autor stara się przede wszystkim przedstawić różnorodność, bogactwo i inwencję filozoficznej refleksji nad religią, po drugie zaś, wskazać inspirującą i pobudzającą rolę problematyki religijnej dla filozofii.

Przeprowadzona analiza nie jest pozbawiona pewnych elementów subiektywizmu i własnych preferencji, co – zgodnie z naturą filozofii – wynika nie tyle z ludzkiej słabości poznawczej, co z „pojemności” i charakteru obiektu badań filozoficznych. Intencją autora było również uchwycenie reprezentatywności i „klasyczności” analizowanych postaci i zagadnień w duchu nieanalitycznego nurtu uprawiania filozofii. Publikacja poza wstępnymi zagadnieniami klasyfikacyjnymi i terminologicznymi, prezentuje szeroką panoramę filozoficznych poglądów na genezę i istotę religii, omawia problematykę dotyczącą Absolutu (Boga), w tym dowody na jego istnienie, wreszcie przedstawia współczesny nurt filozoficznej refleksji nad religią określany jako postsekularyzm.

******

Philosophy of Religion. A Discourse

The book presents the author’s perspective on classical subjects, showing a variety, abundance and invention of philosophical reflection on religion. The eponymous philosophy of religion is seen from the perspective of non-analytical philosophy, which includes modern philosophical reflection on religion, defined as postsecularism.

Keywords: philosophy, religion, Absolute, postsecularism.

Prof. dr hab. Janusz Dobieszewski – zatrudniony na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się historią filozofii, filozofią społeczną i filozofią religii, specjalizuje się w filozofii rosyjskiej. Najważniejsze publikacje w jego dorobku naukowym to: Włodzimierz Sołowjow. Studium osobowości filozoficznej (2002), Absolut i historia. W kręgu myśli rosyjskiej (2012), Syntezy i niuanse. Studia i szkice z filozofii rosyjskiej (2019) oraz Inność jako wartość. Studia i szkice z filozofii kultury i okolic (2020).

Zamknij
Jplayer
pixel