Informacje o publikacji
Świątynie nowego państwa. Kościoły rzymskokatolickie II Rzeczypospolitej (PDF)

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Książka poświęcona jest budownictwu sakralnemu Kościoła rzymskokatolickiego w II Rzeczypospolitej. Autor omawia kilkaset budowli powstałych w tamtej epoce, współtworzących polski krajobraz kulturowy XX wieku. Nie ogranicza się tylko do rozważań... czytaj więcej

Świątynie nowego państwa. Kościoły rzymskokatolickie II Rzeczypospolitej (PDF)

Dostępność:
Publikacja dostępna
55,00 zł
14.00 / 1egz.
Oszczędzasz 75% (41,00 zł).
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2012
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-6271-2
EAN:
9788323562712
Liczba stron:
444
Sposób publikacji:
PDF
Wielkość pliku:
10,42 MB
Typ publikacji:
Praca naukowa
DOI:
https://doi.org/10.31338/uw.9788323504498
Książka poświęcona jest budownictwu sakralnemu Kościoła rzymskokatolickiego w II Rzeczypospolitej. Autor omawia kilkaset budowli powstałych w tamtej epoce, współtworzących polski krajobraz kulturowy XX wieku. Nie ogranicza się tylko do rozważań o budownictwie sakralnym, lecz analizuje również wybrane świeckie budowle monumentalne wznoszone w dwudziestoleciu międzywojennym. Polskie budownictwo ukazane jest na szerokim tle trendów ówczesnej architektury europejskiej i światowej. Istotnym walorem książki jest ponad 300 ilustracji, m.in. obiektów już dzisiaj nieistniejących.

Filip Burno – historyk architektury, adiunkt na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zajmuje się architekturą i urbanistyką XIX i XX wieku, w szczególności zaś związkami architektury i ideologii, a także zagadnieniami: miasto i pamięć, wytwarzanie miejskiej przestrzeni, architektura i tożsamość etniczna, kultura wizualna i projekty modernizacyjne XX wieku.

Po raz pierwszy w analitycznym i syntetycznym opracowaniu jawi się ogrom polskiej kultury, dotychczas nieopracowany. Burno omawia kilkaset budowli współtworzących polski krajobraz kulturowy XX wieku, wśród nich niewątpliwe arcydzieła naszej architektury. Bogactwo materiałowe, jakie przynosi tekst Filipa Burno, stanowi wartość samoistną, jest to pierwszy katalog sakralnego budownictwa II Rzeczypospolitej.
Z recenzji prof. Andrzeja Pieńkosa

Autor [...] nie ogranicza się do rozważań o budownictwie sakralnym, lecz analizuje również świeckie budowle monumentalne wznoszone w dwudziestoleciu. [...] Budownictwo sakralne, jak również realizacje świeckie, ukazane są na szerokim tle trendów ówczesnej architektury europejskiej i światowej, co stanowi istotny walor rozprawy.
Z recenzji prof. Andrzeja Garlickiego


Zamknij
Jplayer
pixel