Informacje o publikacji
Samotność duszy. Dziedzictwo wiary i rozumu w (po)nowoczesności – EBOOK

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Autor przedstawia historyczne i filozoficzne tło, na którym toczyły się ubiegłowieczne spory o kondycję cywilizacji europejskiej doby nowoczesności. W tym kontekście analizuje główne wątki dyskusji między zwolennikami "wiary" a obrońcami "rozumu". Stara... czytaj więcej

Samotność duszy. Dziedzictwo wiary i rozumu w (po)nowoczesności – EBOOK

Dostępność:
Publikacja dostępna
29,00 zł
14.00 / 1egz.
Oszczędzasz 52% (15,00 zł).
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2014
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-1496-1
EAN:
9788323514961
Liczba stron:
284
Wielkość pliku:
0,38 MB
Typ publikacji:
Praca naukowa
DOI:
https://doi.org/10.31338/uw.9788323514961
Autor przedstawia historyczne i filozoficzne tło, na którym toczyły się ubiegłowieczne spory o kondycję cywilizacji europejskiej doby nowoczesności. W tym kontekście analizuje główne wątki dyskusji między zwolennikami "wiary" a obrońcami "rozumu". Stara się ukazać mocne i słabe strony obu tych stanowisk, inspiracje, jakie niosą, i zawarte w nich ograniczenia. Próbuje odpowiedzieć na pytania: Czy w czasach zwątpienia w przewodnie idee i wielkie narracje spór o wiarę i rozum ma jeszcze sens? Czy w warunkach "płynnej" rzeczywistości warto podejmować dyskusje nad kondycją świata i szukać dróg jego naprawy?

W książce tej pragnę przyjrzeć się jednemu z ważniejszych sporów współczesności. U źródeł tego sporu leży pytanie o kondycję cywilizacji europejskiej. W całej tej wielce złożonej i wielowątkowej refleksji – refleksji, która zdominowała całe minione stulecie i nadal w najlepsze się toczy – pytanie to nigdy nie miało wydźwięku neutralnego. (...) Najkrócej mówiąc, chodzi tu o pytanie o miejsce i rolę rozumu i wiary w życiu społecznym. Używając tu określenia „rozum” i „wiara”, mam na myśli, z jednej strony, wszelkie doświadczenie odwołujące się do sfery materialnej, empirycznej, do tego, co wymierne i „praktyczne”, z drugiej zaś to, co duchowe, wyrastające z intuicji i duchowej wrażliwości człowieka.
Fragment Słowa wstępnego

*********

Loneliness of the soul. Heritage of faith and reason in (post) modernity

The author presents the historical and philosophical background of the disputes over the condition of European civilization in the modern era that took place in the 20th century. In this context, he analyzes the main threads of the discussion between the supporters of "faith" and "reason", the strengths and weaknesses of both positions, their inspirations and limitations. He tries to answer the question about sense of such dispute in times of doubts about the guiding ideas and great narratives. He also poses the question about the value of discussing the condition of the world and looking for ways to repair it in the situation of "liquid" reality.

Keywords: European civilization, faith, reason, modernity, postmodernity.

Zobacz podobne publikacje z tematyki: nauk społecznych »

Książka Pana dra Krzysztofa Tyszki stanowi bardzo kompetentny, świetnie napisany przegląd stanowisk, poglądów i opinii na tematy niezwykle doniosłe współcześnie, które powinny zainteresować każdego przedstawiciela nauk humanistycznych i społecznych.
Z recenzji prof. Andrzeja Kojdera

Zamknij
Jplayer
pixel