Informacje o publikacji
Wypędzeni do raju. Portret własny późnych przesiedleńców z Polski w literaturze polskiej w Niemczech – PDF

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Publikacja poświęcona problemowi migracji i życia literackiego Polaków w Niemczech po 1989 roku. Autorka, wykorzystując obszerny materiał dokumentalny, kreśli portret późnych przesiedleńców ("Spätaussiedler") i dokonuje analizy ich twórczości... czytaj więcej

Wypędzeni do raju. Portret własny późnych przesiedleńców z Polski w literaturze polskiej w Niemczech – PDF

Katarzyna Karwowska
Nazwa serii/czasopisma: Druga Europa
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2016
Dostępność:
Publikacja dostępna
39,00 zł
14.00 / 1egz.
Oszczędzasz 64% (25,00 zł).
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2016
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-2237-9
EAN:
9788323522379
Liczba stron:
328
Wielkość pliku:
2,99 MB
Typ publikacji:
Praca naukowa
DOI:
https://doi.org/10.31338/uw.9788323522379
Publikacja poświęcona problemowi migracji i życia literackiego Polaków w Niemczech po 1989 roku. Autorka, wykorzystując obszerny materiał dokumentalny, kreśli portret późnych przesiedleńców ("Spätaussiedler") i dokonuje analizy ich twórczości prozatorskiej (m.in. profesjonalistów: B. Helbiga, J. Rudnickiego, K.M. Załuskiego, oraz licznych pisarzy-amatorów). Przedmiotem swej analizy czyni głównie tych Polaków, którzy wyjechali do Niemiec w latach 80., powołując się na swoje – często wątpliwe – niemieckie pochodzenie. Omawiane w książce utwory łączy naturalna powtarzalność przedstawionych zdarzeń, co umożliwia zrekonstruowanie portretu zbiorowego polskich przesiedleńców, marzących o realizacji „German dream” i doświadczających licznych rozczarowań w zetknięciu z rzeczywistością.

Książka jest jednym z pierwszych opracowań poświęconych zbiorowości Polaków w Niemczech po roku 80., ukazanej w utworach literackich i literaturze pamiętnikarskiej, ma charakter pionierski jako studium społeczności późnych przesiedleńców, uchwyconej w określonym momencie dziejowym oraz w konkretnej przestrzeni geograficzno-kulturowej.

Zobacz inne publikacje w serii: Druga Europa »

Katarzyna Karwowska – doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Pracownik Katedry Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się związkami literackimi we współczesnej prozie Polski i Niemiec, polsko-niemieckimi związkami kulturowymi oraz literaturą (e)migracyjną.





Zobacz również
Zamknij
Jplayer
pixel