Informacje o publikacji
Między literaturą i polityką. Benjamin Disraeli na tle swoich czasów – EBOOK

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Prezentowana książka to pierwsze w języku polskim opracowanie poświęcone postaci Benjamina Disraelego, syna żydowskich imigrantów, w młodości dandysa o egzotycznym wyglądzie i popularnego literata, a później – charyzmatycznego męża stanu, przywódcy... czytaj więcej

Między literaturą i polityką. Benjamin Disraeli na tle swoich czasów – EBOOK

Dostępność:
Publikacja dostępna
42,00 zł
14.00 / 1egz.
Oszczędzasz 67% (28,00 zł).
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2019
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-4000-7
EAN:
9788323540007
Liczba stron:
292
Wielkość pliku:
4,69 MB
Typ publikacji:
Praca naukowa
DOI:
https://doi.org/10.31338/uw.9788323539995
Prezentowana książka to pierwsze w języku polskim opracowanie poświęcone postaci Benjamina Disraelego, syna żydowskich imigrantów, w młodości dandysa o egzotycznym wyglądzie i popularnego literata, a później – charyzmatycznego męża stanu, przywódcy konserwatystów, który dwukrotnie sprawował urząd premiera w czasach największej świetności Imperium Brytyjskiego i przeprowadził wiele znaczących reform.

Autor koncentruje się głównie na związkach między literaturą i polityką w barwnej biografii Disraelego. Jego kariera polityczna, trwająca w latach 1837-1880, nadal wywołuje wiele kontrowersji, prowokując debaty nie tylko wśród zawodowych historyków, jego twórczość literacka zaś uległa niemal całkowitemu zapomnieniu.

******

Between literature and politics. Benjamin Disraeli and his times

The book talks about the life, literary and political activities of Benjamin Disraeli, the son of Jewish immigrants, in youth a dandy with exotic looks, as well as a popular writer, and in the mature life a charismatic statesman who became the leader of the Conservative Party and held the office of the prime minister twice in times of the greatest splendour of the British Empire implementing many significant reforms.

Keywords: Benjamin Disraeli, British Empire, Queen Victoria, XIX century, Jews, literature, politics.

Za wyjątkowy walor książki uważam umiejętne wyeksponowanie i analizę roli żydowskiego pochodzenia Disraelego, co ukazuje Wielką Brytanię jako ojczyznę liberalnej demokracji, która już w ciągu XIX wieku potrafiła się wyzwolić z wielowiekowego europejskiego antysemityzmu, kraj, gdzie przyzwolono na względnie swobodną działalność przedstawicieli narodu, który przez dwa tysiące lat pozbawiony ojczyzny pozostawał w diasporze. Znakomicie i obiektywnie jest opisany […] proces wyzwalania się rodziny Beniamina Disraelego z ortodoksyjnej tradycji żydowskiej i jej asymilowania się ze społeczeństwem angielskim.
Z recenzji prof. dr. hab. Wojciecha Lipońskiego

Zamknij
Jplayer
pixel