Informacje o publikacji
Polityka mieszkaniowa a segregacja społeczna. Przykład Warszawy, Berlina i Paryża

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Prezentacja stopnia zaawansowania segregacji demograficznej, społecznej i etnicznej w Warszawie, Berlinie i Paryżu wraz z ich obszarami metropolitalnymi w kontekście zmieniającej się polityki mieszkaniowej. Autorzy, odwołując się do wyników... czytaj więcej

Polityka mieszkaniowa a segregacja społeczna. Przykład Warszawy, Berlina i Paryża

Anna Grzegorczyk, Barbara Jaczewska, Stéphanie Jankel, Peter van Gielle Ruppe, Mélina Gaboreau
Data wydania: 2019-12-18
Dostępność:
Publikacja dostępna
49,00 zł
44.10 / 1egz.
Oszczędzasz 10% (4,90 zł).
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2019
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-3846-2
EAN:
9788323538462
Liczba stron:
376
Oprawa:
Miękka ze skrzydełkami
Format:
17x24 cm
Waga:
615 g
Typ publikacji:
Praca naukowa
DOI:
https://doi.org/10.31338/uw.9788323538547
Prezentacja stopnia zaawansowania segregacji demograficznej, społecznej i etnicznej w Warszawie, Berlinie i Paryżu wraz z ich obszarami metropolitalnymi w kontekście zmieniającej się polityki mieszkaniowej. Autorzy, odwołując się do wyników wielowymiarowej analizy wykorzystującej mierniki segregacji oraz własnych obserwacji terenowych, omawiają hierarchizację kategorii ludności w największym stopniu podlegających procesowi segregacji na badanych obszarach.

Badanie przeprowadzono w 3 skalach przestrzennych: obszaru metropolitalnego, miasta oraz wybranych dzielnic. Ta ostatnia zaś posłużyła do zaprezentowania mikrosegregacji mieszkaniowej. Publikacja, dzięki zaprezentowaniu dobrych praktyk wykorzystywanych w przeciwdziałaniu skrajnym formom segregacji, zawiera rekomendacje dla polskiej polityki mieszkaniowej.

Książka polecana badaczom miejskim, decydentom i praktykom odpowiedzialnym za prowadzenie polityki mieszkaniowej i społecznej oraz za przestrzeń miast, a także studentom kierunków społecznych i przestrzennych.

******

Housing policy and social segregation. The case of Warsaw, Berlin and Paris

Presentation of the level of social, demographic and ethnic segregation in Warsaw, Berlin and Paris, together with their metropolitan areas in the context of changing housing policy. The authors discuss the hierarchization of the categories of people undergoing the process of segregation in the studied areas. The publication includes recommendations concerning housing policy.

Keywords: enclaves of poverty, gentrification, revitalization, Warsaw, Berlin, Paris, social segregation, housing policy.

Na przykładzie trzech stolic reprezentujących różne systemy społeczno-polityczne, różne trajektorie historycznego rozwoju, różny poziom metropolizacji, różną rangę w międzynarodowych sieciach osadniczych Autorzy kreślą dogłębny i przekonujący obraz różnych polityk mieszkaniowych i różnego stopnia i charakteru procesu segregacji społecznej. Analizy oparte na metodzie komparatystycznej charakteryzują się szczególną siłą wyjaśniającą. Tak też jest w tym przypadku. Porównanie sytuacji mieszkaniowej i prowadzonych polityk mieszkaniowych w trzech wybranych miastach pozwala Autorom zidentyfikować kluczowe problemy i mechanizmy decydujące o poziomie segregacji społecznej w tych miastach, a tym samym ocenić skuteczność prowadzonych polityk.
Z recenzji prof. dr hab. Iwony Sagan

O ile w literaturze światowej problematyka [polityki mieszkaniowej i segregacji społecznej] pojawiła się dosyć wcześnie i była analizowana z wielu punktów widzenia (np. segregacja rasowa, etniczna, enklawy biedy i bogactwa), to w naszym kraju studia na ten temat były ograniczone zarówno ilościowo, jak i jakościowo. […] praca ta wypełnia więc lukę badawczą […]. Przedstawienie i porównanie prezentowanej problematyki w trzech europejskich stolicach: Warszawie, Berlinie i Paryżu […] jest znakomitym pomysłem, dotychczasowe studia porównawcze nad polityką mieszkaniową dotyczyły bowiem regionów (państw, miast) albo Europy Zachodniej, albo Europy Środkowej i Wschodniej. Brakuje więc badań obejmujących wspólną analizą tak zróżnicowane pod względem historycznych i kulturowych uwarunkowań rozwoju, obszary.
Z recenzji dr hab. Wioletty Kamińskiej, prof. UJK

Anna Grzegorczyk – Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Barbara Jaczewska – Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Stéphanie Jankel – Paryska Pracownia Urbanistyki APUR (Atelier parisien d’urbanisme).

Peter van Gielle Ruppe – Instytut Geografii Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego.

Mélina Gaboreau – Agencja Urbanistyki Metropolii Bordeaux w Akwitanii (Agence d’Urbanisme Bordeaux Métropole Aquitaine, A’urba).

Inni klienci kupili również
Przestrzenie uniwersytetu. Trendy. Wizje. Standardy projektowania
Przestrzenie uniwersytetu. Trendy. Wizje. Standardy projektowaniaSikorski Michał‚ Jackowski Stefan‚ Matysiak Karolina
  • „Chcielibyśmy, żeby [Uniwersytet] był przyjazny i otwarty, zorientowany na rozwój pracowników i studentów, nastawiony na współpracę i efektywny, «przenikalny» dla ludzi i idei, szanujący zasoby naturalne, ekologiczny i oszczędny, odpowiedzialny
49,00 zł   44,10 zł
Szczegóły
Jak społeczeństwa pamiętają
Jak społeczeństwa pamiętająConnerton Paul
  • Publikacja znanego brytyjskiego socjologa Paula Connertona została napisana w bardzo przejrzysty sposób, jest krótka lecz niezwykle bogata w treści. Porusza wiele zagadnień oraz odwołuje się do co najmniej kilkunastu nurtów w badaniach nad pamięcią
35,00 zł   31,50 zł
Szczegóły
Weryfikacja kompetencji obywatelskich polskich maturzystów – analiza na podstawie egzaminu z wiedzy o społeczeństwie z lat 2010–2019
Weryfikacja kompetencji obywatelskich polskich maturzystów – analiza na podstawie egzaminu z wiedzy o społeczeństwie z lat 2010–2019Załęski Piotr (ORCID 0000-0001-9808-5353)
  • Monografia Piotra Załęskiego to pierwsza całościowa analiza kompetencji obywatelskich z zakresu wiedzy społecznej, ekonomicznej i politycznej młodych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Materiałem do badań były zadania rozwiązane przez blisko 400 tys.
39,00 zł   35,10 zł
Szczegóły
Zamknij
Jplayer
pixel