Informacje o publikacji
Feministki we współpracy z państwem. Studium przypadku

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Centralnym problemem książki jest wzajemne oddziaływanie jednostek i instytucji publicznych w procesach zmiany na rzecz równości kobiet i mężczyzn. W publikacji autorka analizuje lokalny przypadek praktycznej realizacji strategii gender mainstreaming... czytaj więcej

Feministki we współpracy z państwem. Studium przypadku

Dostępność:
Publikacja dostępna
37.00 / 1egz.
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2020
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-4092-2
EAN:
9788323540922
Liczba stron:
252
Oprawa:
Miękka
Format:
17x24 cm
Waga:
410 g
Typ publikacji:
Praca naukowa
DOI:
https://doi.org/10.31338/uw.9788323541004
Centralnym problemem książki jest wzajemne oddziaływanie jednostek i instytucji publicznych w procesach zmiany na rzecz równości kobiet i mężczyzn. W publikacji autorka analizuje lokalny przypadek praktycznej realizacji strategii gender mainstreaming – włączania perspektywy równości płci do systemu zarządzania funduszami unijnymi w Polsce w latach 2007–2013.

Praca prezentuje 3 główne zagadnienia. Po pierwsze, wskazuje czynniki, które umożliwiły zmianę – zainicjowanie i wdrożenie nowych instrumentów nominalnie powiązanych ze wspieraniem równości płci. Po drugie, analizuje, co faktycznie zmieniło się pod wpływem realizacji równościowych reform i jakie były długofalowe konsekwencje wprowadzonych zmian. Po trzecie, próbuje zmierzyć się z oceną tego procesu, zarówno z perspektywy oczekiwań biurokracji, jak i feministek zaangażowanych we współpracę z państwem.

******

The Feminists in Liaison with the State. A Case Study

The monograph, written by the founder of the Society for Anti-discrimination Education and the Feminist Found, shows the mutual influence of individuals and public institutions on changes of equal status of men and women. A case study examines implementing the gender mainstreaming strategy in managing the European Funds in Poland in 2007 -2013, analyses the changes which took place as a consequence of gender equality reforms and their long-term results.

Keywords: gender mainstreaming in Poland, gender equality, EU Funds and gender equality, feminists in Poland.

Książka niewątpliwie wzbudzi […] zainteresowanie wśród praktyków i praktyczek, którzy na co dzień zajmują się wdrażaniem i promowaniem zasady i polityki równości płci oraz współpracą z instytucjami państwa. Uważna lektura książki pozwala bowiem na identyfikowanie potencjalnych barier, ale również szans dla takiej współpracy, a tym samym może stanowić swoisty przewodnik do podejmowania skutecznych działań na rzecz zmiany społecznej w zakresie polityki równości płci i jej wdrożenia.
Z recenzji dr hab. Katarzyny Zielińskiej, prof. UJ

Dr Marta Rawłuszko – socjolożka, absolwentka Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów europejskich University of Exeter. Adiunktka w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Członkini założycielka Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej (TEA) oraz fundatorka i członkini zespołu Funduszu Feministycznego. Kierowniczka projektu badawczego finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, poświęconego strategiom dyskursywnym towarzyszącym wprowadzeniu kwot płci do polskiego prawa wyborczego.

Jej zainteresowania badawcze sytuują się w obrębie socjologii płci i polityki, koncentrując się przede wszystkim na procesach instytucjonalizacji postulatów związanych z równością płci oraz aktywizmie feministycznym. Autorka artykułów naukowych opublikowanych w Studiach Socjologicznych, European Journal of Women Studies czy Politics & Gender.

Zobacz również
Tradycja i nowatorstwo w Orbis sensualium pictus Jana Amosa KomeńskiegoTradycja i nowatorstwo w Orbis sensualium pictus Jana Amosa KomeńskiegoFijałkowski Adam (ORCID 0000-0002-1049-875X)
46,00 zł   41,40 zł
Dłonie czasuDłonie czasuGronczewski Andrzej
39,00 zł   35,10 zł
Inni klienci kupili również
Antropologia tańca
Antropologia tańcaPeterson Royce Anya
  • Fundamentalna publikacja dla nowoczesnego myślenia o tańcu. W badaniach nad tańcem, prowadzonych z perspektywy antropologicznej, Royce łączy własne doświadczenia związane z tańcem z wiedzą etnograficzną i wiedzą o kulturze, co pozwala jej sytuować taniec
39,00 zł   35,10 zł
Szczegóły
Efektywność regulacji zbiorowych stosunków pracy w Polsce
Efektywność regulacji zbiorowych stosunków pracy w PolsceLewkowicz Jacek
  • Posługując się interdyscyplinarnym aparatem badawczym, autor przeprowadza ekonomiczną analizę regulacji rynku pracy, koncentrując się na polskim zbiorowym prawie pracy w zakresie dotyczącym związków zawodowych, strajków oraz partycypacji pracowniczej
36,00 zł   32,40 zł
Szczegóły
Kobiety i władza
Kobiety i władza
  • Książka przedstawia wyniki badań z zakresu historii kobiet w Polsce i innych krajach i regionach świata. Autorzy analizują związki kobiet z władzą od starożytności do końca XX wieku – od dworskiej rywalizacji w czasach Artakserksesa II, przez wizerunki
26,00 zł   23,40 zł
Szczegóły
Zamknij
Jplayer
pixel