Informacje o publikacji
Wybrane problemy międzynarodowej współpracy wywiadowczej. Czy NATO ma wywiad? – EBOOK

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Wywiad, jako rozpoznawanie zamierzeń i celów ważnych dla funkcjonowania i interesów państwa, jest naturalną funkcją gwarantującą jego bezpieczeństwo wśród podmiotów uczestniczących w stosunkach międzynarodowych. Międzynarodowa współpraca wywiadowcza... czytaj więcej

Wybrane problemy międzynarodowej współpracy wywiadowczej. Czy NATO ma wywiad? – EBOOK

Dostępność:
Publikacja dostępna
35,00 zł
14.00 / 1egz.
Oszczędzasz 60% (21,00 zł).
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2020
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-4397-8
EAN:
9788323543978
Liczba stron:
238
Wielkość pliku:
2,15 MB
Typ publikacji:
Praca naukowa
DOI:
https://doi.org/10.31338/uw.9788323543893
Wywiad, jako rozpoznawanie zamierzeń i celów ważnych dla funkcjonowania i interesów państwa, jest naturalną funkcją gwarantującą jego bezpieczeństwo wśród podmiotów uczestniczących w stosunkach międzynarodowych. Międzynarodowa współpraca wywiadowcza odgrywa szczególną rolę w określaniu wspólnych zagrożeń. Ocena niebezpieczeństwa i ryzyka jest punktem wyjścia do działania w każdym państwie i organizacji międzynarodowej.

Publikacja dotyczy funkcjonowania międzynarodowej współpracy wywiadowczej, zarówno w wymiarze wielostronnym w organizacjach międzynarodowych (NATO i UE), jak i w wymiarze bilateralnym. W analizie ujęte zostały zmiany w strukturach NATO dokonane po Szczycie NATO w Warszawie w 2016 roku, w dobie zwiększonego zagrożenia ze strony Rosji.

******

Selected Problems of International Intelligence Cooperation. Does NATO Have Intelligence?

The publication is concerned with the functioning of international intelligence cooperation in international organisations (NATO, EU) on the multilateral and bilateral level. The text analyses the latest changes in the NATO structures, introduced after the NATO summit in Warsaw, in 2016, at the time of a heightened threat from Russia.

Keywords: intelligence, NATO, North Atlantic Treaty, security, USA, UE, intelligence cooperation.

[…] książka Jarosława Stróżyka jest pierwszą, i co należy podkreślić, udaną próbą naukowego przedstawienia współczesnej międzynarodowej współpracy wywiadowczej prowadzonej na gruncie Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz w szeroko rozumianym środowisku międzynarodowym.
Z recenzji dr. hab. Zbigniewa Siemiątkowskiego

Dr Jarosław Stróżyk – generał rezerwy, doktor nauk o bezpieczeństwie. Pracuje jako adiunkt na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Wiceprezes Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju Stratpoints. W 2010 roku Komitet Wojskowy NATO wybrał go na stanowisko zastępcy dyrektora Zarządu Wywiadu w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. W latach 2013–2016 attaché obrony przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie.

Zamknij
Jplayer
pixel