Informacje o publikacji
Podróż, ucieczka, wygnanie w dawnych literaturach romańskich – EBOOK

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Tom podejmuje pozornie oczywisty motyw podróży w literaturze. Wyróżnia go jednak głęboka analiza utworów często zupełnie nieznanych polskiemu odbiorcy, pochodzących z różnych epok, napisanych w różnych językach. Odmienne są perspektywy i metody badawcze... czytaj więcej

Podróż, ucieczka, wygnanie w dawnych literaturach romańskich – EBOOK

Dostępność:
Publikacja dostępna
36,00 zł
18.00 / 1egz.
Oszczędzasz 50% (18,00 zł).
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2020
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-4325-1
EAN:
9788323543251
Liczba stron:
278
Wielkość pliku:
17,26 MB
Typ publikacji:
Praca naukowa
DOI:
https://doi.org/10.31338/uw.9788323543251
Tom podejmuje pozornie oczywisty motyw podróży w literaturze. Wyróżnia go jednak głęboka analiza utworów często zupełnie nieznanych polskiemu odbiorcy, pochodzących z różnych epok, napisanych w różnych językach. Odmienne są perspektywy i metody badawcze wybrane przez autorów. Podróż ujmowana jest różnorodnie: może być realna lub wyobrażona, odbywać się w czasie i w przestrzeni, może stać się przygodą, odkryciem, przyjemnością lub udręką, poszukiwaniem źródeł i prawd. Książka oferuje złożoną refleksję nad podróżą jako zjawiskiem literackim i jednym z fundamentalnych doświadczeń ludzkich.

******

Travel, Escape, Exile in Old Romance Literature

The texts included in the volume describe travel as a literary phenomenon and as one of the basic human experiences. They present the analysis of works, often not known to a Polish reader. They also include texts from different periods, show distict perspectives and research methods as well as real and imaginary travels in time and space.

Keywords: old French literature, old Italian literature, medieval literature, travels, Enlightenment, travel literature.

[…] książka podejmuje ciekawy, i to nie tylko z punktu widzenia literackiego, temat podróży i jej rozmaitych wariantów, pozwalający badać i analizować utwory z najrozmaitszych perspektyw: czysto formalnej, filozoficznej, społecznej czy religijnej. […] Dużą zaletą tomu jest przedstawienie autorów i utworów mało znanych albo niewystarczająco obecnych w polskich opracowaniach, często wzbogacone przekładami obszernych fragmentów analizowanych tekstów. W ten sposób książka z jednej strony przyczynia się do wypełnienia luki, jaka nadal istnieje w polskich publikacjach, a jednocześnie wpisuje się w istniejącą już serię książek poświęconych dawnym literaturom romańskim, w opracowaniu polskich romanistów. Należy więc podkreślić wielką wartość popularyzatorską – w najlepszym tego słowa znaczeniu – recenzowanego tomu, a jednocześnie docenić jego naukową przydatność. W szczególności książka ta będzie użyteczna dla romanistów, italianistów i hispanistów, dla których publikacja w języku polskim, oprócz jej walorów poznawczych, może stać się zaproszeniem do własnych lektur i samodzielnych poszukiwań, zwłaszcza, że artykuły opatrzone są bogatą, wielojęzyczną bibliografią.
Z recenzji prof. Anny Loby

Zamknij
Jplayer
pixel