Informacje o publikacji
Polskie zmory - epub

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Książka jest kontynuacją oraz dopełnieniem antologii Od Jekelsa do Witkacego. Psychoanaliza na ziemiach polskich pod zaborami 1900?1918 i realizuje dwa odmienne, choć uzupełniające się wzajemnie cele. Po pierwsze więc, pokazuje, że wbrew pokutującym nie t... czytaj więcej

Polskie zmory - epub

Wydawca: Universitas
Dostępność:
Publikacja dostępna
29.00 / 1egz.
In stock
Redakcja:
Bartłomiej Dobroczyński
Podtytuł:
Psychoanaliza w międzywojniu Wybór tekstów
Język publikacji:
polski
Seria cyklu:
DZIEJE PSYCHOANALIZY W POLSCE
Wydanie:
1
Format:
epub
ISBN/ISSN:
978-83-242-6573-2
DRM:
Tak
Książka jest kontynuacją oraz dopełnieniem antologii Od Jekelsa do Witkacego. Psychoanaliza na ziemiach polskich pod zaborami 1900?1918 i realizuje dwa odmienne, choć uzupełniające się wzajemnie cele. Po pierwsze więc, pokazuje, że wbrew pokutującym nie tylko wśród laików opiniom psychoanaliza stanowiła w Polsce okresu międzywojnia realną siłę. Wywołała w rodzimych kręgach intelektualnych spory oddźwięk oraz zyskała grono oddanych zwolenników i zwolenniczek. Upewniają o tym fascynujące teksty zawarte w tej antologii. Wśród ich autorek i autorów znaleźć można zarówno postaci znaczące i szanowane w swoich środowiskach profesjonalnych (jak choćby Tadeusz Bilikiewicz, Stefan Borowiecki, Maurycy Bornsztajn, Gustaw Bychowski czy Natalia Zylberlast-Zandowa), jak i osoby mniej znane, stanowiące jednak „sól” naszej freudowskiej „ziemi”. Po drugie jednak, Polskie zmory prowokują do pytań, które dotyczą nie tylko przeszłości „polskiej psychoanalizy”, lecz również naszej trudnej współczesności. Czy bogata obecność psychoanalizy w piśmiennictwie i debatach intelektualnych międzywojnia „przeorała” świadomość Polaków i dokonała jej trwałej transformacji? Czy doprowadziła w Polsce do zmiany stosunku do takich kwestii jak podmiotowość i wolna wola, świadomość i nieświadomość, erotyka i seksualność, przemoc i rywalizacja? Lektura pozwala samodzielnie odpowiedzieć na te pytania i stwarza okazję do pogłębionej refleksji na temat naszej „narodowej” tożsamości oraz zastanowienia się nad tym, kim jesteśmy teraz i kim pragnęlibyśmy być w przyszłości.
Zobacz również
Sen o szkole (EBOOK)Sen o szkole (EBOOK)Koźmiński Andrzej K. (ORCID 0000-0001-7499-3699), Barlik Ewa
49,00 zł   34,30 zł
Metodologia lingwistyki. Zarys (EBOOK)Metodologia lingwistyki. Zarys (EBOOK)Bogusławski Andrzej (ORCID 0000-0002-6708-5737)
46,00 zł   32,20 zł
Przemoc w rodziniePrzemoc w rodzinieBadura-Madej Wanda, Dobrzyńska-Mesterhazy Agnieszka
36,00 zł   34,20 zł
Zamknij
Jplayer
pixel