Informacje o publikacji
Arcybiskup generał brygady Sawa (Sowietow) 1898–1951: duszpasterz, żołnierz, obywatel – EBOOK

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Książka, będąca pokłosiem wieloletnich badań w archiwach i bibliotekach w kraju i za granicą (Białoruś, Litwa, Serbia, Wielka Brytania, USA), przedstawia losy arcybiskupa generała brygady Sawy (Sowietowa), hierarchy Polskiego Autokefalicznego Kościoła... czytaj więcej

Arcybiskup generał brygady Sawa (Sowietow) 1898–1951: duszpasterz, żołnierz, obywatel – EBOOK

Dostępność:
Publikacja dostępna
36,00 zł
18.00 / 1egz.
Oszczędzasz 50% (18,00 zł).
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2021
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-4951-2
EAN:
9788323549512
Liczba stron:
220
Wielkość pliku:
7,23 MB
Typ publikacji:
Praca naukowa
DOI:
https://doi.org/10.31338/uw.9788323549437
Książka, będąca pokłosiem wieloletnich badań w archiwach i bibliotekach w kraju i za granicą (Białoruś, Litwa, Serbia, Wielka Brytania, USA), przedstawia losy arcybiskupa generała brygady Sawy (Sowietowa), hierarchy Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Autor omawia kolejne etapy życia i działalności władyki: młodość w okresie I wojny światowej, kapłaństwo w II Rzeczypospolitej, tułaczkę wojenną, służbę w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie w charakterze naczelnego kapelana wojskowego wyznania prawosławnego, a następnie posługę duchowną wśród obywateli polskich na obczyźnie w warunkach pojałtańskiej rzeczywistości. Książka odsłania jeden z mało znanych epizodów w dziejach polskiego prawosławia w XX wieku.

******

Archbishop Brigadier General Sawa (Sowietow) 1898-1951: Priest, Soldier, Citizen

The books presents the life of archbishop brygadier general Sawa (Sowietow). The author explores its successive stages: young years during the First World War, priesthood in the Second Polish Republic, wanderings during the Second World War, service in Polish Armed Forces in the West (as the chief military chaplain of the Orthodox Church), and religious service among Polish citizens abroad after the Yalta Conference.

Keywords: Orthodox Church, archbishop, Second Polish Republic, military chaplaincy, Second World War, Polish Armed Forces in the West, post-Yaltan emigration.

Zobacz inne publikacje z serii »

Oceniając całościowo opracowanie Jerzego Grzybowskiego, należy podkreślić oryginalny sposób przedstawienia postaci. Autor poszczególne etapy jego życia umiejscawia w historycznych realiach z ukazaniem procesów zachodzących w życiu politycznym i religijnym w II Rzeczypospolitej i w środowisku emigracyjnym w okresie wojny i powojennym. W rezultacie, dzięki takiemu ujęciu tematu, praca stała się kompletna, niepozostawiająca na uboczu żadnych istotnych zagadnień.
Z recenzji prof. Antoniego Mironowicza

Dr hab. Jerzy Grzybowski – pracuje w Katedrze Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się historią stosunków narodowościowych i wojskowości w XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem Białorusi oraz dziejami Kościoła prawosławnego w Polsce i na Białorusi w XX wieku. Autor około 250 publikacji naukowych w kraju i za granicą, w tym 6 monografii.

Zobacz również
Zamknij
Jplayer
pixel