Informacje o publikacji
Awangardowa klisza. Polska fotografia w dwudziestoleciu międzywojennym

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Autorka dokonuje krytycznej analizy awangardowego paradygmatu w odniesieniu do polskiej fotografii, rekonstruuje informacje o marginalizowanych bądź zapomnianych praktykach fotograficznych polskiego dwudziestolecia międzywojennego, podejmuje próbę... czytaj więcej

Awangardowa klisza. Polska fotografia w dwudziestoleciu międzywojennym

Dostępność:
Publikacja dostępna
50.00 / 1egz.
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2021
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-5166-9
EAN:
9788323551669
Liczba stron:
298
Oprawa:
Miękka ze skrzydełkami
Format:
19,5x22 cm
Waga:
765 g
Typ publikacji:
Praca naukowa
Autorka dokonuje krytycznej analizy awangardowego paradygmatu w odniesieniu do polskiej fotografii, rekonstruuje informacje o marginalizowanych bądź zapomnianych praktykach fotograficznych polskiego dwudziestolecia międzywojennego, podejmuje próbę krytycznego odczytania dotychczasowego zarysu granic polskiej fotografii awangardowej.

******

The Avant-garde Photographic Plate. Polish Photography Between the Wars

The author gives a critical analysis of the avant-garde paradigm with reference to Polish photography, reconstructs the information concerning marginalized or forgotten photographic practices in Poland between the wars, and attempts to explore the existing boundaries of Polish avant-garde photography in a critical way.

Keywords: avant-garde, Polish photography, Polish art, Poland between wars, art in the Second Polish Republic, avant-garde photography.

Książka ta w istotny sposób rozszerza wiedzę nie tylko o fotografii, lecz także o sztuce polskiej XX wieku.
Z recenzji prof. dr. hab. Jerzego Malinowskiego

Polska fotografia awangardowa w świadomości młodego pokolenia tak fotografów i fotografek, jak też odbiorców odbierana jest jako niemodna i przebrzmiała. Tymczasem Kobylińska-Bunsch znacząco ją ożywia, wskazując na nowe, atrakcyjne tropy interpretacji. Należy dodać, że książka napisana jest znakomitym językiem, dzięki czemu może przyczynić się do popularyzacji wiedzy poza wąskim kręgiem specjalistów: badaczy i muzealników.
Z recenzji dr hab. Marianny Michałowskiej, prof. UAM

Dr Weronika Kobylińska – historyczka sztuki, specjalizuje się w historii i teorii fotografii. Pracuje na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną stołecznej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 2019-2021 wykładała w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie ukończyła studia doktoranckie.

Visiting professor w Aleksander-Brückner-Zentrum für Polenstudien (Martin-Luther-Universität, 2020). Stypendystka m.in. Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Fundacji z Brzezia Lanckorońskich i Fundacji GESSEL. Uzyskała też dofinansowanie swych badań w ramach programu CENTRAL (Humboldt-Universität zu Berlin, 2018–2019). Beneficjentka międzynarodowego programu stypendialnego oferowanego przez Kulturwissenschaftliches Institut Essen (KWI, 2021–2022). Prowadziła wykłady gościnne w wielu ośrodkach kultury i instytucjach badawczych (takich jak Muzeum Narodowe w Warszawie, Fundacja Archeologia Fotografii, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Łódzki).

Współpracuje z fotografkami i fotografami jako kuratorka, fotoedytorka oraz autorka tekstów. Jurorka w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku (edycja 2020–2021).

Inni klienci kupili również
Rewolucja plenerowa XVIII wieku? Relacje z narodzin pejzażu nowoczesnego
Rewolucja plenerowa XVIII wieku? Relacje z narodzin pejzażu nowoczesnegoPieńkos Andrzej (ORCID 0000-0002-0630-3008)
  • Niekonwencjonalne spojrzenie na epokę oświecenia, początki nowoczesnego myślenia o przyrodzie, odkrywczych podróży w Europie i poza nią. Autor wydobywa mało znane fakty z dziejów szkolnictwa artystycznego, naukowej eksploracji gór, lodowców, dalekich mórz
33,00 zł
Szczegóły
Rodzina człowiecza. Recepcja wystawy "The Family of Man" w Polsce a humanistyczny paradygmat fotografii
Rodzina człowiecza. Recepcja wystawy "The Family of Man" w Polsce a humanistyczny paradygmat fotografiiDworniczak Kamila (ORCID 0000-0002-7022-0784)
  • W pierwszych latach po II wojnie światowej zyskujące na popularności magazyny ilustrowane określały horyzont świadomości odbiorców w różnych miejscach globu. Fotoreporterzy, bohaterzy frontowi obserwowali świat podnoszący się z ruin i dręczony kolejnymi
51,00 zł
Szczegóły
Architektura i planowanie przestrzenne uniwersytetów od średniowiecza do połowy XIX wieku
Architektura i planowanie przestrzenne uniwersytetów od średniowiecza do połowy XIX wiekuArciszewska Barbara (ORCID 0000-0001-8352-0324)
  • Autorka przedstawia przemiany architektoniczne i przestrzenne kompleksów uniwersyteckich w Europie i Ameryce Północnej, począwszy od wieków średnich, kiedy kształtujące się wówczas uczelnie sięgały głównie po wzorce monastyczne, po połowę wieku XIX
23,20 zł
Szczegóły
Zamknij
Jplayer
pixel