Informacje o publikacji
Dylematy systemowe Unii Europejskiej u zarania trzeciej dekady XXI w. (EBOOK)

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Publikacja porusza problematykę związaną z procesami integracji wewnątrz Unii Europejskiej. Jej autorzy zadają pytania o to, czy i w jaki sposób dylematy, z którymi mierzy się dziś system polityczny wspólnoty, wpływają lub mogą wpływać na jego przyszły... czytaj więcej

Dylematy systemowe Unii Europejskiej u zarania trzeciej dekady XXI w. (EBOOK)

Dostępność:
Publikacja dostępna
39,00 zł
27.30 / 1egz.
Oszczędzasz 30% (11,70 zł).
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2023
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-6193-4
EAN:
9788323561934
Liczba stron:
234
Sposób publikacji:
EPUB
Wielkość pliku:
5,33 MB
Typ publikacji:
Praca naukowa
DOI:
https://doi.org/10.31338/uw.9788323561859
Publikacja porusza problematykę związaną z procesami integracji wewnątrz Unii Europejskiej. Jej autorzy zadają pytania o to, czy i w jaki sposób dylematy, z którymi mierzy się dziś system polityczny wspólnoty, wpływają lub mogą wpływać na jego przyszły kształt i przyjętą formę współpracy, w jakim kierunku zmierza reforma systemu oraz jakie są dążenia państw członkowskich.

******

System Dilemmas of the European Union at the Dawn of the Third Decade of the 21st Century

The publication addresses issues related to integration processes within the European Union. The authors ask whether and in what way the dilemmas which the political system of the community is facing today influence or may affect its future shape and the accepted form ofcooperation, and in what direction the reform of the system is moving and what theaspirations of the Member States are.

Keywords: European Union, Brexit, federation, monitoring the application of EU law, public policy.

[…] Autorzy monografii w swoich badaniach naukowych słusznie zwracają uwagę na potrzebę zmiany systemu politycznego UE. Nasilenie tego problemu w sposób szczególny ujawniło się w ostatnich latach jej funkcjonowania. Rozstrzygnięcie dylematów związanych z działaniem UE jest procesem złożonym. Zaniechanie zmian w systemie politycznym UE może doprowadzić do znacznego zahamowania procesu integracji czy wręcz jej rozpadu. Autorzy trafnie zauważają, że w przypadku dylematów systemowych należałoby zwrócić uwagę nie tylko na problemy rangi systemowej, jakie należy rozwiązać, ale również wyzwania stojące przed decydentami zaangażowanymi w proces integracji europejskiej.
Podstawowa dyskusja toczy się wokół następujących zagadnień: Czy i w jaki sposób dylematy, z którymi dziś mierzy się system polityczny UE, wpływają lub mogą wpłynąć na jego przyszły kształt i przyjętą formę współpracy? W którym kierunku zmierza jego reforma, jakie są dążenia państw członkowskich, biorąc pod uwagę dzisiejsze wyzwania?
Za trafne z punktu widzenia analizowanej monografii wydaje się uwzględnienie koncepcji instytucjonalno-normatywnej i dokonanie analizy systemu politycznego w ujęciu neoinstytucjonalnym. Umożliwia ono spojrzenie na realizowane badania przez pryzmat stosunków międzynarodowych oraz nauki o polityce i administracji.
Z recenzji prof. dr. hab. Ireneusza Krasia


Zobacz również
Co myślą wierszeCo myślą wierszeGrabowski Artur
44,00 zł
Zamknij
Jplayer
pixel