Informacje o publikacji
Transhumanizm. W stronę biopolityki ponowoczesnej (EBOOK)

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Praca ukazuje meandry definicyjne transhumanizmu oraz jego różne subsystemy. Omawia jego sprzężenie z biopolityką, a także wiążące się z tym potencjalne skutki. Autor próbuje odpowiedzieć na pytanie o społeczne, polityczne i aksjologiczne konsekwencje... czytaj więcej

Transhumanizm. W stronę biopolityki ponowoczesnej (EBOOK)

Dostępność:
Publikacja dostępna
32,00 zł
22.40 / 1egz.
Oszczędzasz 30% (9,60 zł).
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2024
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-6380-8
EAN:
9788323563808
Liczba stron:
170
Sposób publikacji:
MOBI
Wielkość pliku:
1,38 MB
Typ publikacji:
Praca naukowa
DOI:
https://doi.org/10.31338/uw.9788323563648
Praca ukazuje meandry definicyjne transhumanizmu oraz jego różne subsystemy. Omawia jego sprzężenie z biopolityką, a także wiążące się z tym potencjalne skutki. Autor próbuje odpowiedzieć na pytanie o społeczne, polityczne i aksjologiczne konsekwencje dynamicznego rozwoju technologicznego i ostatecznego ukonstytuowania się posthumanistycznego porządku. Przyjmuje hipotezę, że transhumanizm w coraz większym stopniu będzie się stawał przedmiotem oddziaływania biopolityki nowoczesnej i ponowoczesnej, a tym samym skutki dynamicznego rozwoju technologicznego należy badać w zestawieniu z oddziaływaniami biopolitycznymi.

******

Transhumanism. Towards Postmodern Biopolitics

The publication shows definitional meanders of transhumanism and its various subsystems. It discusses its link with biopolitics, as well as the potential results associated with it. The author attempts to answer the question concerning social, political, axiological consequences of dynamic technological development and the ultimate constitution of the post-humanist order. He proposes a hypothesis that transhumanism will increasingly become an object of modern and postmodern biopolitics and thus, the effects of dynamic technological development should be examined in comparison with biopolitical interactions.

Keywords: transhumanism, biopolitics, molecular politics, equality, autonomy.

Przedstawiony w książce sposób konceptualizacji problemu sprawia wrażenie dobrze przemyślanego, a prowadzony przez autora wywód jest czytelnie ustrukturyzowany. [...] Przyjęcie politologicznej perspektywy [...] pozwoliło na relatywnie spójne i kompleksowe ujęcie tytułowej problematyki [...]. Transhumanizm jest tu opisany zarówno z uwzględnieniem ewolucyjnych, kulturowych i społeczno-ekonomicznych czynników determinujących ten proces, jak i technicznych oraz naukowych osiągnięć ludzkości, które go w dużej mierze warunkują.
Dr hab. Jarosław Nocoń, prof. UG

[...] interdyscyplinarny i wielowymiarowy sposób identyfikacji złożonych zagadnień transhumanizmu ujawnia duże kompetencje badawcze autora, wsparte rozległą wiedzą i erudycyjnością wywodu. Wspomniany wcześniej, niejednorodny i wieloaspektowy charakter rozważań o cechach i naturze transhumanizmu w połączeniu z narzędziami biowładzy nadaje podjętej procedurze interpretacyjnej wymiarów całościowego spojrzenia na omawiane zagadnienia, zarówno w sensie uporządkowanej refleksji teoretycznej, jak i potencjalnych następstw zachodzących zmian w praktyce.
Dr hab. Janusz Golinowski, prof. UKW

Jakub Chustecki (ur. 1999) – absolwent studiów I stopnia z zakresu nauk o polityce i administracji, założyciel i prezes Interdyscyplinarnego Koła Naukowego „Myśl Politycznie” oraz redaktor naczelny studenckiego czasopisma naukowego o tej samej nazwie. Interesuje się biopolityką, współczesną filozofią polityki oraz teorią i praktyką państw niedemokratycznych. Autor artykułów naukowych poświęconych problematyce państw totalitarnych (w tym: biopolityce jako przedmiotowi oddziaływania władzy totalitarnej, systemowi politycznemu Korei Północnej czy też ewolucji idei obozu koncentracyjnego jako projektu politycznego), a także prac z zakresu metodologii politologii i biopolityki.


Zobacz również
Zamknij
Jplayer
pixel