Informacje o publikacji
Przezorność. Kto oszczędza w Polsce - PDF

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Przeprowadzona przez Autorkę analiza pokazuje nowe trendy w oszczędzaniu w Polsce oraz utrwalenie niektórych zachowań oszczędnościowych. Kto właściwie oszczędza w Polsce? Kto jest bardziej przezorny: starsi czy młodsi, zamożniejsi czy ludzie osiągający... czytaj więcej

Przezorność. Kto oszczędza w Polsce - PDF

Barbara Liberda
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2015
Dostępność:
Publikacja dostępna
30,00 zł
14.00 / 1egz.
Oszczędzasz 53% (16,00 zł).
In stock
Wydanie:
2
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2015
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
9788323512875
EAN:
9788323512875
Liczba stron:
108
Wielkość pliku:
1,72 MB
Typ publikacji:
Praca naukowa
DOI:
https://doi.org/10.31338/uw.9788323512875
Przeprowadzona przez Autorkę analiza pokazuje nowe trendy w oszczędzaniu w Polsce oraz utrwalenie niektórych zachowań oszczędnościowych.
Kto właściwie oszczędza w Polsce? Kto jest bardziej przezorny: starsi czy młodsi, zamożniejsi czy ludzie osiągający skromniejsze dochody? Ile oszczędzamy w gospodarstwach domowych z bieżących dochodów? Jak dużą część dochodu narodowego stanowią oszczędności wszystkich gospodarstw domowych? Ile oszczędzają przedsiębiorstwa, a ile rząd? Jak duży jest majątek finansowy Polaków? Czy ostatni kryzys finansowy wpłynął na skłonność do oszczędzania? W książce czytelnik znajdzie odpowiedzi na te pytania.

Oszczędności całej gospodarki utrzymują się od dziesięciu lat na podobnym poziomie w relacji do produktu krajowego. Wzrosły oszczędności przedsiębiorstw, maleje natomiast udział oszczędności gospodarstw domowych w produkcie krajowym, mimo że gospodarstwa domowe odkładają coraz większą część bieżących dochodów. Jak to wyjaśnić? Autorka, jako pierwsza dokonuje rozdzielenia efektów wpływających na stopę oszczędzania gospodarstw domowych w Polsce, wynikających z wieku (cyklu życia jednostki), zróżnicowania kolejnych roczników wieku (kohort), a także efektów makroekonomicznych uwarunkowań oszczędzania.

„Wnioski, jakie płyną z tych badań, choć odnoszą się do obecnie żyjących pokoleń, dotyczą przede wszystkim pokoleń przyszłych” – napisała w recenzji prof. Łucja Tomaszewicz.

Barbara Liberda – profesor dr hab. na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka wielu publikacji poświęconych procesom oszczędzania, wzrostu gospodarczego i tworzenia kapitału ludzkiego. Koordynatorka międzynarodowych projektów badawczych dotyczących oszczędności, inwestycji oraz innowacji. Jest ekspertką Banku Światowego, Głównego Urzędu Statystycznego oraz instytucji pozarządowych. Aktywnie uczestniczy w międzynarodowej wymianie naukowej oraz w pracy Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Informacje o autorce dostępne są na stronie: http://www.wne.uw.edu.pl/index.php/pl/profile/view/168
Zobacz również
Etyka protestancka i duch kapitalizmu (PDF)Etyka protestancka i duch kapitalizmu (PDF)Weber Max
40,00 zł   14,00 zł
Głowa. Opowieść nocy zimowej – EBOOKGłowa. Opowieść nocy zimowej – EBOOKCegielski Tadeusz
29,00 zł   14,00 zł
Zamknij
Jplayer
pixel