Informacje o publikacji
Od Ralpha Ellisona do Jhumpy Lahiri. Szkice o prozie amerykańskiej XX i początku XXI wieku – PDF

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Szkice zebrane w tym tomie układają się w mozaikowy obraz prozy amerykańskiej ostatnich sześćdziesięciu lat. Pokazują żywotność tradycji literackich i akcentują znaczenie nurtów polemicznych. Uwypuklają różnorodność narracyjnych form i odkrywają... czytaj więcej

Od Ralpha Ellisona do Jhumpy Lahiri. Szkice o prozie amerykańskiej XX i początku XXI wieku – PDF

Dostępność:
Publikacja dostępna
25,00 zł
14.00 / 1egz.
Oszczędzasz 44% (11,00 zł).
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2011
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-1135-9
EAN:
9788323511359
Liczba stron:
232
Wielkość pliku:
1,57 MB
Typ publikacji:
Praca naukowa
DOI:
https://doi.org/10.31338/uw.9788323511359
Szkice zebrane w tym tomie układają się w mozaikowy obraz prozy amerykańskiej ostatnich sześćdziesięciu lat. Pokazują żywotność tradycji literackich i akcentują znaczenie nurtów polemicznych. Uwypuklają różnorodność narracyjnych form i odkrywają ideologiczne podteksty dzieł Philipa Rotha, Cormaca McCarthy`ego, Thomasa Pynchona, Susan Sontag, Toni Morrison, Breta Eastona Ellisa, Jeffreya Eugenidesa, Michaela Chabona i innych amerykańskich mistrzów pióra.

Recenzja książki autorstwa Michała Stanka (Za okładki płotem): Mozaika »

Czy w ramach trzydziestu dziewięciu niedługich recenzji można pokusić się o stworzenie opowieści o dzisiejszej Ameryce? Marek Paryż podjął taką próbę. Zebrał publikowane onegdaj (między innymi w "Nowych Książkach") teksty i zaproponował spójną historię o doświadczeniach, marzeniach i lękach współczesnych Amerykanów, historię ciekawą choćby przez to, że ma tak wielu narratorów i zakłada możliwość wielu, często sprzecznych, odczytań. Zapalony czytelnik i niestrudzony komentator, Paryż ukrywa się za kulisami sceny, oddając głos autorom i stworzonym przez nich postaciom, sobie rezerwując prawo do nagłego zawieszania głosu i dyskretnego wydobywania wieloznaczności tekstu. Przed Państwem dobrze skonstruowana, klarownie napisana książka. Trzydzieści dziewięć celnych zbliżeń i ostrożnie odkrywanych perspektyw, z których każda zasługuje na osobne spojrzenie.
Jacek Gutorow

W swojej najnowszej książce Marek Paryż rzuca wyzwanie niemożliwemu: próbuje opisać zjawisko z definicji nieobjęte – zmienną, przebogatą i zróżnicowaną prozę amerykańską ostatniego półwiecza, także tę najnowszą, która rodzi się niemal na naszych oczach.
Paryż, doświadczony i ceniony badacz tej literatury, trzyma rękę na pulsie jej życia. Patrzy na nią jak na jeden z wymiarów amerykańskiego pejzażu społeczno-kulturowego. W swoich erudycyjnych, często bardzo przenikliwych szkicach dowodzi, że ta fascynująca literatura, niczym antyczny Anteusz, z jednej strony czerpie siłę z kontaktu z historyczną rzeczywistością, z drugiej zaś tę rzeczywistość oświetla, ujawniając jej ukryte sensy, a nierzadko prowadzi z nią namiętny spór.
Tu nuda nikomu nie grozi – szkice Marka Paryża to intelektualna przygoda z jedną z najżywotniejszych literatur świata.
Jerzy Jarniewicz

Marek Paryż – amerykanista, pracownik Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie kieruje Zakładem Literatury Amerykańskiej. W swoich badaniach zajmuje się prozą XIX-wieczną i współczesną oraz filmem, ze szczególnym uwzględnieniem westernów amerykańskich i transnarodowych. Do jego najnowszych publikacji należą m.in. współredagowane numery specjalne czasopism „Studia Filmoznawcze” (2017) i „Papers on Language and Literature” (2018), poświęcone problematyce współczesnych westernów. Dla Wydawnictw UW współredaguje serię „Mistrzowie literatury amerykańskiej”, do której przygotował tomy zbiorowe na temat twórczości Dona DeLillo, Cormaca McCarthy'ego, pisarzy Beat Generation i Thomasa Pynchona (ostatni – z Tadeuszem Piórą). Stale współpracuje z czasopismami „Nowe Książki” i „Tekstualia”; publikował także w „Akcencie”, „Arte”, „Tyglu Kultury” i „Literaturze na Świecie”. Redaktor naczelny amerykanistycznego rocznika "Polish Journal for American Studies".

pixel