Informacje o publikacji
Filozofia wychowania w perspektywie Heideggerowskiej różnicy ontologicznej (PDF)

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Książka dotyczy relacji między pedagogiką a filozofią. Szczegółowej analizie poddane zostały poglądy i dzieła Heideggera, i Husserla. Tematy poruszane to: filozofia wychowania jako ontologia, jako "antropologia" i jako "etyka", różnica ontologiczna... czytaj więcej

Filozofia wychowania w perspektywie Heideggerowskiej różnicy ontologicznej (PDF)

Paulina Sosnowska
Nazwa serii/czasopisma: Filozofia kultury i edukacja
Dostępność:
Publikacja dostępna
40,95 zł
14.00 / 1egz.
Oszczędzasz 66% (26,95 zł).
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2009
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-1763-4
EAN:
9788323517634
Liczba stron:
280
Wielkość pliku:
1,83 MB
Sposób publikacji:
PDF
Typ publikacji:
Praca naukowa
DOI:
https://doi.org/10.31338/uw.9788323517634
Książka w serii "Filozofia kultury i edukacja" dotyczy relacji między pedagogiką a filozofią. Szczegółowej analizie poddane zostały poglądy i dzieła Heideggera i Husserla. Tematy poruszane to: filozofia wychowania jako ontologia, jako "antropologia" i jako "etyka", różnica ontologiczna, człowiek jako byt dziejący się w różnicy ontologicznej, filozofia i nauka jako różnica.

Książka ta jest ważnym i oryginalnym głosem, który może stać się przyczynkiem do debaty nad filozofią edukacji, jej relacją do pedagogiki, a co więcej, aktualnym stanem kultury, edukacji i wychowania wynikłym z obowiązującej matrycy bycia jako techniki.

Znajdujemy w niej trzy warstwy. Pierwsza z nich to warstwa analityczna. Autorka poddaje w niej analizie i interpretacji podstawowe kategorie bycia i czasu Martina Heideggera. Druga z nich dotyczy możliwości zastosowania Heideggerowskich pojęć, w tym szczególnie różnicy ontologicznej, do filozofii wychowania. Najważniejsza jest jednak, jak sądzę, trzecia. Jest to, zainspirowana różnicą ontologiczną Heideggera, własna, autorska koncepcja filozofii wychowania.

Zobacz inne publikacje z serii Filozofia kultury i edukacja »

Paulina Sosnowska – absolwentka filozofii i pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego, adiunkt w Zakładzie Filozoficznych Podstaw Pedagogiki na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie doktoryzowała się w zakresie filozofii edukacji. Zajmuje się filozofią niemiecką i filozofią edukacji.





pixel