Informacje o publikacji
W cieniu europejskiej twierdzy. Obraz Zachodu wśród Afrykanów w Gwinei Bissau – EBOOK

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Książka przedstawia marzenia Afrykanów o emigracji do Europy, ich aspiracje do nowoczesności i wyobrażenia o życiu w zachodniej Europie, a także wpływ tych marzeń na ich codzienną egzystencję. Z perspektywy antropologicznej autorka analizuje nastawienie... czytaj więcej

W cieniu europejskiej twierdzy. Obraz Zachodu wśród Afrykanów w Gwinei Bissau – EBOOK

Dostępność:
Publikacja dostępna
45,00 zł
14.00 / 1egz.
Oszczędzasz 69% (31,00 zł).
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2017
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-2963-7
EAN:
9788323529637
Liczba stron:
380
Wielkość pliku:
36,08 MB
Typ publikacji:
Praca naukowa
DOI:
https://doi.org/10.31338/uw.9788323529637
Książka przedstawia marzenia Afrykanów o emigracji do Europy, ich aspiracje do nowoczesności i wyobrażenia o życiu w zachodniej Europie, a także wpływ tych marzeń na ich codzienną egzystencję. Z perspektywy antropologicznej autorka analizuje nastawienie mieszkańców Gwinei Bissau do europejskich wartości i norm kulturowych (takich jak indywidualizm, monogamia czy równouprawnienie), strategie migracyjne w obliczu europejskiej „twierdzy” i wiarę w metafizyczne sposoby przeniknięcia przez unijną granicę.

Podstawą pracy są badania etnograficzne prowadzone przez Magdalenę Brzezińską w Gwinei Bissau w latach 2003, 2010–2011 i 2016. Autorka rozpatruje źródła opisywanych zjawisk w odniesieniu do upadku kolonializmu, oddziaływania ideologii rozwoju i dzisiejszej globalizacji. Publikacja stanowi ważny przyczynek do zrozumienia afrykańskich imigrantów, licznie przybywających dziś do Europy.

******

In the Shadow of the European Fortress. Image of the West among Africans in Guinea-Bissau

The book, based on anthropological fieldwork in Guinea-Bissau, explores the perception of the West by Africans. The West, or Europe, plays a dominant role in the collective imagination of Guineans. Migration to Europe is a common dream as its image is idealized. In contrast to much of the recent optimistic literature on globalisation, the author draws attention to cultural domination, a symbolic power of the image of the West.

Keywords: anthropological fieldwork, Africans, Guineans, migration to Europe, image of the West, Refugees.

Zobacz podobne publikacje na temat uchodźców »

Magdalena Brzezińska – antropolog, afrykanistka, adiunkt Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, absolwentka The University of Birmingham w Wielkiej Brytanii. Zajmuje się antropologią migracji, rozwoju i globalizacji, religii oraz tańca. Prowadziła badania w Afryce Zachodniej (Gambia, Gwinea Bissau), Nepalu i Polsce. Autorka artykułów naukowych i książki Kontrakt z duchami. Czary i religia w Gwinei Bissau (Sopockie Wydawnictwo Naukowe, 2014). Obecnie kieruje projektem badawczym Migracje Afrykanów do Europy – motywy, wyobrażenia i strategie na podstawie badań w Gambii i Gwinei Bissau finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki.

Zobacz również
Portrety z Krakowskiego, nie wszystkie prawdziwe – EBOOKPortrety z Krakowskiego, nie wszystkie prawdziwe – EBOOKGocłowska-Bolek Joanna (ORCID 0000-0001-7587-5416)
19,00 zł   14,00 zł
Inni klienci kupili również
Trzeci Świat. Zarys biografii pojęcia - pdf
Trzeci Świat. Zarys biografii pojęcia - pdfSolarz Marcin Wojciech
  • Termin "Trzeci Świat" jest jednym z najważniejszych pojęć, które pojawiły się w XX stuleciu. Szybko zdobył prawdziwie globalną popularność, z jednej strony stając się nieodłącznym elementem każdego poważnego dyskursu o kształcie świata, z drugiej
40,95 zł   14,00 zł
Szczegóły
Wyzwania starzejącego się społeczeństwa. Polska dziś i jutro – PDF
Wyzwania starzejącego się społeczeństwa. Polska dziś i jutro – PDF
  • Autorzy przedstawiają stojące przed polskim społeczeństwem wyzwania wynikające ze starzenia się ludności, odwołując się do doświadczeń innych społeczeństw i przenosząc te doświadczenia na specyficzne warunki demograficzne oraz uwarunkowania
69,00 zł   14,00 zł
Szczegóły
Zamknij
Jplayer
pixel