Informacje o publikacji
Tożsamość narracyjna jako empiryczna podmiotowość – MacIntyre, Taylor, Ricoeur – EBOOK

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Nawiązując do klasycznych filozofii podmiotowości (Kartezjusz, Kant, Hegel, Schelling) i do narratologii, która ma swoje źródła w tzw. zwrocie narratywistycznym. Autorka omawia współczesne koncepcje tożsamości narracyjnej: hermeneutyczne (MacIntyre... czytaj więcej

Tożsamość narracyjna jako empiryczna podmiotowość – MacIntyre, Taylor, Ricoeur – EBOOK

Dostępność:
Publikacja dostępna
49,00 zł
14.00 / 1egz.
Oszczędzasz 71% (35,00 zł).
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2018
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-3316-0
EAN:
9788323533160
Liczba stron:
338
Wielkość pliku:
1,48 MB
Typ publikacji:
Praca naukowa
DOI:
https://doi.org/10.31338/uw.9788323533009
Nawiązując do klasycznych filozofii podmiotowości (Kartezjusz, Kant, Hegel, Schelling) i do narratologii, która ma swoje źródła w tzw. zwrocie narratywistycznym. Autorka omawia współczesne koncepcje tożsamości narracyjnej: hermeneutyczne (MacIntyre, Taylor, Ricoeur) oraz naturalistyczne (Dennett, Schechtman, DeGrazia). Broni tezy, że podmiot narracyjny, uwzględniający elementy pluralistyczne, czasowe i społeczne, nie przestaje być zdolny do działania i podejmowania decyzji, mimo iż nie spełnia kryteriów tzw. mocnej, absolutyzującej racjonalności typu heglowskiego i osiąga samorozumienie jedynie na pośredniej drodze opowieści, z którą jest tożsamy. Jest to ja empiryczne, w którym substancjalna jedność jaźni zostaje zastąpiona przez jedność narracyjnej formy i własnej opowieści autobiograficznej.

******

Narrative Identity as the Empirical Subjectivity – MacIntyre, Taylor, Ricoeur

Referring to the classical philosophies of subjectivity (Descartes, Kant, Hegel, Schelling) as well as to the narratology, which has its origins in the so called narrative turn in the humanities, the author discusses contemporary conceptions of the narrative identity: hermeneutical (MacIntyre, Taylor, Ricoeur) and naturalistic (Dennett, Schechtman, DeGrazia).

Keywords: identity, subjectivity, subject, narrative, narratology, narrative identity.

Katarzyna Filutowska – doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii, autorka monografii System i opowieść. Filozofia narracyjna w myśli F.W.J. Schellinga w latach 1800–1811 (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2007), podręcznika akademickiego do etyki zawodowej (Wydawnictwo Wyższej Szkoły Cła i Logistyki, 2009), licznych artykułów publikowanych m.in. w „Przeglądzie Filozoficznym” i „Przeglądzie Filozoficzno-Literackim” oraz książki popularnonaukowej Filozofia starożytna – subiektywny przewodnik (Scriptorium, 2013). Wykładowca filozofii i etyki. Zajmuje się filozofią transcendentalną, filozofią podmiotu, filozofią narracji, narratologią, tożsamością narracyjną. Prowadzi badania i analizy w ramach polskich i międzynarodowych projektów naukowych.
Strona www: http://katarzyna-filutowska.blogspot.com/





Zamknij
Jplayer
pixel