Informacje o publikacji
Centrum – Peryferia – Naród. Uwarunkowania w Polsce i w Niemczech w XIX i na początku XX wieku

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Monografia prezentuje strategię i wskazuje uwarunkowania budowania świadomości narodowej w Polsce i w Niemczech w odniesieniu do postrzegania regionu peryferyjnego przez środowiska zewnętrzne i przyjmowania elementów nowego obrazu skonstruowanego... czytaj więcej

Centrum – Peryferia – Naród. Uwarunkowania w Polsce i w Niemczech w XIX i na początku XX wieku

Dostępność:
Publikacja dostępna
49,00 zł
44.10 / 1egz.
Oszczędzasz 10% (4,90 zł).
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2020
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-4327-5
EAN:
9788323543275
Liczba stron:
392
Oprawa:
Twarda
Format:
17x24 cm
Waga:
765 g
Typ publikacji:
Praca naukowa
DOI:
https://doi.org/10.31338/uw.9788323543350
Monografia prezentuje strategię i wskazuje uwarunkowania budowania świadomości narodowej w Polsce i w Niemczech w odniesieniu do postrzegania regionu peryferyjnego przez środowiska zewnętrzne i przyjmowania elementów nowego obrazu skonstruowanego na obszarach centralnych przez społeczność terenów peryferyjnych. Przyjmuje hipotezę, że wizerunek regionów peryferyjnych tworzony w regionach centralnych w dyskursie kulturowo-społecznym nabierał cech narodowych, budując spójny i jednolity obraz państwa, zarówno z perspektywy ogólnopolskiej, jak i ogólnoniemieckiej.

******

The Centre – Peripheries – Nation. Determinants in Poland and Germany in the 19th and at the beginning of the 20th century

The monograph presents the strategy and the determinants of building national awareness in Poland and Germany concerning peripheries with regard to their perception by outer environments, which, in turn, adopt a new view constructed in central regions by periphery communities. It formulates a hypothesis that the image of peripheries, created in the socio-cultural discourse in central regions, displays national traits, which create a coherent and consistent image of the state, both from the Polish and German perspective.

Keywords: influence of peripheries on the centre, building national awareness in Poland and Germany, central regions and peripheries, society in Poland and Germany in the 19th and 20th centuries, Podlachia, Lower Lusatia.

Autorka zgromadziła niezwykle obszerny i różnorodny materiał badawczy. Skrupulatnie przeprowadziła kwerendy w wielu archiwach polskich i niemieckich. Zapoznała się z licznymi źródłami epoki (pamiętniki, wspomnienia, prasa, itp.) oraz z literaturą przedmiotu. Świadczy to o wysokich umiejętnościach warsztatowych i dociekliwości badawczej.
Z recenzji prof. Andrzeja Saksona

W książce słusznie zwrócono uwagę, że procesom integracji w Niemczech przyświecała idea budowy potęgi państwa pruskiego, natomiast na ziemiach polskich integracja była związana z budowaniem świadomości narodowej i tworzeniem podwalin niepodległego państwa. Skoncentrowano się na narodzie rozumianym w kategoriach wspólnoty i państwa. (…) Jest to praca nowatorska, bowiem omawia problemy, które nie były do tej pory w tak dokładny i wyczerpujący sposób opisane w literaturze naukowej. Pierwszy raz w tak komplementarny sposób dokonano analizy oddziaływania centrum na peryferia na przykładzie Berlin – Dolne Łużyce i Warszawa – Podlasie.
Z recenzji prof. Zygmunta Woźniczki

Dr Aleksandra Kmak-Pamirska – historyczka, religioznawczyni i europeistka. Adiunktka w Instytucie Pileckiego w Warszawie. Pracę doktorską pt. Biskup Carl Maria Splett w pamięci historycznej obroniła w Instytucie Historii UJ. Zdobyła wyróżnienie w VIII Edycji Konkursu na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2014 organizowany przez PAN oraz IPN. Stypendystka KAAD oraz Instytutu Herdera w Marburgu. Jej zainteresowania badawcze skupiają się wokół zagadnień pamięci, II wojny światowej, teorii centrum-peryferia, roli religii w kształtowaniu się państw i systemów państwowych oraz problematyki państw autorytarnych i totalitarnych.

Zobacz również
Sztuka greckaSztuka greckaMakowiecka Elżbieta
51,00 zł   40,80 zł
Sędziowie o karze, karaniu i bezkarności. Socjologiczna analiza sędziowskiego wymiaru karySędziowie o karze, karaniu i bezkarności. Socjologiczna analiza sędziowskiego wymiaru karyKrólikowska Jadwiga (ORCID 0000-0002-3270-6791)
47,00 zł   42,30 zł
Modernizm między budynkamiModernizm między budynkamiKępkowicz Agnieszka (ORCID 0000-0003-2972-2309), Sosnowska Małgorzata (ORCID 0000-0002-9651-7746), Woźniak-Kostecka Ilona (ORCID 0000-0002-3778-3227)
47,00 zł   42,30 zł
Inni klienci kupili również
Tryumf amatora. O społecznościowych praktykach tekstualnych w świecie mediów elektronicznych
Tryumf amatora. O społecznościowych praktykach tekstualnych w świecie mediów elektronicznychGajewski Krzysztof (ORCID 0000-0003-4368-824X)
  • Publikacja podejmuje tematykę mediów komputerowych, ujmując ją z perspektywy literaturoznawstwa i antropologii kultury. Analizuje sfałszowane wiadomości, memy internetowe, autorstwo haseł wikipedii, funkcje kont w portalach społecznościowych, praktyki
45,00 zł   40,50 zł
Szczegóły
Triumf 1920. Obraz i pamięć
Triumf 1920. Obraz i pamięć
  • Powstała na stulecie Bitwy Warszawskiej publikacja ukazuje tę największą w dziejach Polski batalię w szerokim kontekście historycznym i kulturowym. Jej motywem przewodnim jest triumf militarny, na który złożyły się gigantyczny wysiłek całego narodu
75,00 zł   20,00 zł
Szczegóły
Azerbejdżański prometeizm. Działalność polityczna i publicystyczna Mehemmeda Emina Resulzadego
Azerbejdżański prometeizm. Działalność polityczna i publicystyczna Mehemmeda Emina ResulzadegoKazimova Shahla
  • Książka dr Shahli Kazimovej to obowiązkowa pozycja dla wszystkich zainteresowanych ruchem prometejskim, która przybliża barwną osobę Mehemmeda Emina Resulzade, jedną z najbardziej wybitnych postaci historycznych Azerbejdżanu, którego losy zawiodły również
60,00 zł   54,00 zł
Szczegóły
Zamknij
Jplayer
pixel