Informacje o publikacji
Zasada kadencyjności jako funkcja samodzielności jednostek samorządu terytorialnego

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Celem rozważań autora jest analiza obecnie obowiązujących regulacji dotyczących zasady kadencyjności w zakresie, w jakim determinują one stopień samodzielności jednostek samorządu terytorialnego. W prezentowanym ujęciu kadencyjność organów stanowi miernik... czytaj więcej

Zasada kadencyjności jako funkcja samodzielności jednostek samorządu terytorialnego

Dostępność:
Publikacja dostępna
24,00 zł
21.60 / 1egz.
Oszczędzasz 10% (2,40 zł).
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2020
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-4619-1
EAN:
9788323546191
Liczba stron:
184
Oprawa:
Miękka
Format:
14,8x21 cm
Waga:
230 g
Typ publikacji:
Praca naukowa
DOI:
https://doi.org/10.31338/uw.9788323546276
Celem rozważań autora jest analiza obecnie obowiązujących regulacji dotyczących zasady kadencyjności w zakresie, w jakim determinują one stopień samodzielności jednostek samorządu terytorialnego. W prezentowanym ujęciu kadencyjność organów stanowi miernik stanu samorządności terytorialnej, chronionej konstytucyjnie i przejawiającej się w niezależności względem centralnych władz państwowych.

Tak zakreślona problematyka badawcza nie doczekała się dotychczas kompleksowego omówienia w polskiej literaturze przedmiotu. Wprawdzie kwestia samodzielności wspólnot lokalnych cieszy się dużym zainteresowaniem doktryny prawniczej, jednakże rzadko bywa przedstawiana przez pryzmat konkretnych mechanizmów ustrojowych wpływających na jej kształt.

Publikacja jest adresowana do badaczy prawa konstytucyjnego i administracyjnego, studentów prawa, administracji i kierunków pokrewnych, osób zatrudnionych w organach stosujących prawo, w tym sędziów i pracowników organów administracji publicznej, oraz wszystkich zainteresowanych samorządem terytorialnym w Polsce.
******

The Term of Office as a Factor in the Independence of Local Government Units

The study concerns local government law and the term of office of bodies of local government units. The author analyses existing regulations regarding the term of office in view of its importance for local structures in de-centralised public authorities.

Keywords: term of office, local government, independence of local authorities, bodies of local government units.

Opracowanie to świadczy o ogromnej wiedzy teoretycznej oraz erudycji Autora, choć nie wszystkie jego opinie i wnioski podzielam. […] Uważam, że recenzowana praca w pełni zasługuje na publikację. Zarówno trafność wyboru podjętej problematyki, jak i jej oryginalność na rynku wydawniczym nie budzą żadnych wątpliwości.
Z recenzji dr hab. Joanny Jagody, prof. UŚ

Mgr Dominik Łukowiak – doktorant w Katedrze Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, autor publikacji z zakresu prawa konstytucyjnego i administracyjnego. Jego zainteresowania badawcze obejmują m.in. prawo samorządu terytorialnego, prawo parlamentarne, publiczne prawo finansowe, a także zagadnienia ustroju i organizacji sądownictwa.

Zobacz również
Łacina późnośredniowiecznych ksiąg ławniczych Starej WarszawyŁacina późnośredniowiecznych ksiąg ławniczych Starej WarszawyZachara-Związek Urszula (ORCID 0000-0002-9183-7417)
25,00 zł   22,50 zł
Wprowadzenie do modelowania predykcyjnego. Wersja RWprowadzenie do modelowania predykcyjnego. Wersja RBiecek Przemysław, Kozak Anna, Zawada Aleksander
25,00 zł   22,50 zł
Studia semiologiczneStudia semiologiczneMukařovský Jan
24,00 zł   21,60 zł
Inni klienci kupili również
Meddah – turecki teatr jednego aktora. Spotkanie tradycji kultury ustnej z kulturą widowiskową
Meddah – turecki teatr jednego aktora. Spotkanie tradycji kultury ustnej z kulturą widowiskowąAysen Kaim Agnieszka (ORCID 0000-0002-5839-4191)
  • W świecie kultury muzułmańskiej, gdzie teatr nie zdołał wytyczyć sobie niezależnego miejsca wśród dziedzin sztuki, to właśnie ustność / oralność zrekompensowała jego brak wśród sztuk performatywnych. Turecki meddah rozwinął się pomiędzy wiekiem XI a XIX
39,00 zł   35,10 zł
Szczegóły
Bez drogowskazu. Akademickie rozdroża
Bez drogowskazu. Akademickie rozdrożaKomorowski Ludwik (ORCID 0000-00023-2807-8101)
  • Klamrami książki są teksty krytycznie analizujące założenia reformy akademickiej (2017: Reforma nauki – nauka reformy) oraz rysujące perspektywy dla wdrożenia uchwalonego ostatecznie prawa (2020: Zamęt u źródeł), wobec powszechnie znanych, nieusuwalnych
25,00 zł   22,50 zł
Szczegóły
Szczerość. O wyłanianiu się nowoczesnego porządku komunikacyjnego
Szczerość. O wyłanianiu się nowoczesnego porządku komunikacyjnegoSikora Agata
  • Proces przejścia od rytualnej koncepcji komunikacji do komunikacji opartej na szczerości. Autorka łączy opis przeobrażeń kultury europejskiej z analizą przemian polskiej praktyki epistolograficznej w XVIII i na początku XIX wieku. Analizując
39,00 zł   35,10 zł
Szczegóły
Zamknij
Jplayer
pixel