Informacje o publikacji
Esej o malarstwie (EBOOK)

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Jeden z najgłośniejszych tekstów o sztuce w pisarstwie francuskim. Bardzo szybko po ukazaniu się (1795) wszedł do międzynarodowego obiegu myśli o sztuce i już u progu romantyzmu należał do kanonu wypowiedzi o malarstwie. Esej stanowi wyjątkowe zjawisko... czytaj więcej

Esej o malarstwie (EBOOK)

Dostępność:
Publikacja dostępna
29,00 zł
14.00 / 1egz.
Oszczędzasz 52% (15,00 zł).
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2015
Język publikacji:
polski
Tytuł oryginału:
Essais sur la peinture
Tłumacz:
Stadnicki Jerzy
ISBN/ISSN:
978-83-235-2375-8
EAN:
9788323523758
Liczba stron:
94
Sposób publikacji:
MOBI
Wielkość pliku:
2,48 MB
Typ publikacji:
Praca naukowa
DOI:
https://doi.org/10.31338/uw.9788323523598
Jeden z najgłośniejszych tekstów o sztuce w pisarstwie francuskim. Bardzo szybko po ukazaniu się (1795) wszedł do międzynarodowego obiegu myśli o sztuce i już u progu romantyzmu należał do kanonu wypowiedzi o malarstwie.

Esej stanowi wyjątkowe zjawisko w XVIII-wiecznym pisarstwie o sztuce. Jest podsumowaniem kilkuletniego okresu życia Diderota, w dużej mierze poświęconego sztukom pięknym, poprzedzonego z kolei latami rozważań nad fizjologicznymi uwarunkowaniami odbioru i studiami nad psychologią twórczości.

W wielu wypowiedziach zawartych w Eseju Diderot jawi się jako znawca różnych tradycji pisarstwa o sztuce oraz tradycyjnych poglądów, ale także jako ich wyznawca.

Esej o malarstwie, kontynuacja recenzji z Salonu 1765 roku, ma typową dla pisarstwa Diderota swobodną formę, w której rozbłyskują znakomite analizy dzieł, iskrzą kontrowersyjne sądy o twórcach, akademii i innych instytucjach świata artystycznego. Wiele koncepcji i sformułowań zawartych w tym tekście stało się inspiracją dla romantycznych teorii sztuki – w XIX wieku był jednym z najczęściej cytowanych z dawnego pisarstwa o sztuce. Także dlatego, że Diderot-literat pozostaje tu w znakomitej formie – sam stwierdził: ,,Przekonałem się, że nie opuściła mnie wcale owa imaginacja i namiętność trzydziestolatka, a doszły do nich podstawy wiedzy i władzy sądzenia".

*********

Essay on painting

One of the most well-known texts written about art and also an exceptional phenomenon in 18th-century writing on art. Very soon after publication (1795) it was circulated internationally and by the beginning of Romanticism it had already become a classic of art commentary. It sums up a period of several years of Diderot’s life, in a large part devoted to the arts, preceded by years of deliberations on the physiological determinants of the reception of art and by studies on the psychology of creativity.

Keywords: art history, 18th century, Diderot, art theory, painting, art criticism.

Zobacz inne publikacje z serii: Dzieje Myśli o Sztuce. Biblioteka Klasyków »Zobacz również
Zamknij
Jplayer
pixel