Informacje o publikacji
Polonistyczna glottodydaktyka kulturowa – interdyscyplinarność i modele przestrzenne

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Dydaktyka języka rodzimego jako obcego, będąca przedmiotem rozważań Autora, dotyczy charakterystycznego uwarunkowania w nauczaniu języków obcych, które polega na definiowaniu języka własnego, a nie wcześniej wyuczonego w odniesieniu do nauczycieli... czytaj więcej

Polonistyczna glottodydaktyka kulturowa – interdyscyplinarność i modele przestrzenne

Dostępność:
Publikacja dostępna
39,00 zł
35.10 / 1egz.
Oszczędzasz 10% (3,90 zł).
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2022
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-5493-6
EAN:
9788323554936
Liczba stron:
272
Oprawa:
Miękka
Format:
17x24 cm
Sposób publikacji:
Druk
Waga:
450 g
Typ publikacji:
Praca naukowa
DOI:
https://doi.org/10.31338/uw.9788323555018
Dydaktyka języka rodzimego jako obcego, będąca przedmiotem rozważań Autora, dotyczy charakterystycznego uwarunkowania w nauczaniu języków obcych, które polega na definiowaniu języka własnego, a nie wcześniej wyuczonego w odniesieniu do nauczycieli oraz autorów podręczników i opracowań przedmiotowych.

Nasze „bycie w takim języku”, używając Heideggerowskiego określenia, jest zależnością wyjątkową i nieporównywalną z kompetencjami nabywanymi w obrębie kolejnych języków. To sytuacja, w której nauczany język i dookreślana za jego pośrednictwem przestrzeń kulturowa są rodzime dla nauczyciela, bo przyswajane od samych początków świadomości, a nie wyuczone i rozpoznane w wyniku sztucznego procesu edukacyjnego.

******

Polish cultural glottodidactics – interdisciplinarity and spatial models

The didactics of the native language as a foreign language, which is the subject of the author's analysis, concerns the specific condition of teaching foreign languages, i.e. defining one's own language and not a previously learned one in relation to teachers and to the authors of textbooks or other similar studies.

Our "being in such language", to use Heidegger's term, is a unique relationship and incomparable with the competences acquired within subsequent languages. In this situation the language taught and the cultural space defined through it are native to the teacher, because they have been acquired from the very beginning of consciousness, and not learned and recognized as a result of an artificial educational process.

Keywords: glottodidactics, language, culture, methodology of teaching Polish as a foreign language.

Autor pracy wybiera temat z jednej strony niezwykle obszerny i na gruncie nauk humanistycznych obfitujący w bogatą literaturę – mowa tu o kategorii przestrzeni, z drugiej zaś staje się prekursorem wprowadzenia na grunt glottodydaktyki polonistycznej kulturowych modeli przestrzennych jako pewnego rodzaju propozycji organizującej proces dydaktyczny.
Z recenzji prof. Aleksandry Achtelik

Praca Piotra Garncarka jest propozycją oryginalną i innowacyjną ze względu na pierwszą w glottodydaktyce polonistycznej próbę integracji zagadnień glottodydaktycznych z filozofią języka i antropologią.
Z recenzji prof. Grażyny Zarzyckiej


Zobacz również
Inni klienci kupili również
Spotkania czasu z miejscem. Studia o pamięci i miastach
Spotkania czasu z miejscem. Studia o pamięci i miastachSaryusz-Wolska Magdalena
  • Książka omawia problemy zbiorowego pamiętania w zetknięciu z przestrzenią miejską, wyrażanego za pośrednictwem mediów opartych na słowie i obrazie. Wizualny i tekstualny potencjał "spotkania czasu z miejscem" śledzony jest w rozprawach teoretycznych
29,00 zł   26,10 zł
Szczegóły
Homer i jego czasy
Homer i jego czasyPatzek Barbara
  • Książka Barbary Patzek, wykładowcy historii starożytnej na uniwersytecie w Essen, jest znakomitym wprowadzeniem do lektury Iliady i Odysei, dwóch poematów leżących u początków kultury literackiej i intelektualnej Zachodu. Autorka przybliża czytelnikowi
29,00 zł   26,10 zł
Szczegóły
Moda męska w XIX i na początku XX wieku. Fashionable, dandys, elegant
Moda męska w XIX i na początku XX wieku. Fashionable, dandys, elegantNalewajska Lilianna
  • Książka stanowiąca uzupełnienie wystawy "Fashionable, dandys, elegant. Moda męska w XIX i na początku XX wieku w czasopismach ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie", przygotowana przez mgr Liliannę Nalewajską, ze wstępem prof. dr hab. Anny
59,00 zł   47,20 zł
Szczegóły
Zamknij
Jplayer
pixel