Informacje o publikacji
Doświadczenie in vitro. Niepłodność i nowe technologie reprodukcyjne w perspektywie antropologicznej – PDF

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Pierwsza w Polsce praca antropologiczna dotycząca nowych technologii reprodukcyjnych. Autorka przeprowadza analizę dyskursu medialnego i interpretuje dane uzyskane na podstawie wywiadów etnograficznych. Książka jest przeznaczona nie tylko dla środowiska... czytaj więcej

Doświadczenie in vitro. Niepłodność i nowe technologie reprodukcyjne w perspektywie antropologicznej – PDF

Dostępność:
Publikacja dostępna
39,00 zł
14.00 / 1egz.
Oszczędzasz 64% (25,00 zł).
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2013
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-1303-2
EAN:
9788323513032
Liczba stron:
296
Wielkość pliku:
2,31 MB
Typ publikacji:
Praca naukowa
DOI:
https://doi.org/10.31338/uw.9788323513032
Pierwsza w Polsce praca antropologiczna dotycząca nowych technologii reprodukcyjnych. Autorka przeprowadza analizę dyskursu medialnego i interpretuje dane uzyskane na podstawie wywiadów etnograficznych. Książka jest przeznaczona nie tylko dla środowiska naukowego, ale także dla wszystkich osób zainteresowanych społecznym wymiarem polskiej debaty o in vitro, w obiektywny i naukowy sposób analizuje społeczny dyskurs dotyczący nowych technologii reprodukcyjnych.

*********

The in vitro experience. Infertility and new reproductive technologies in anthropological perspective

The first Polish anthropological study concerned with new reproductive technologies. The author conducts a media discourse analysis and interprets data obtained through ethnographic interviews. She presents the social dimension of the Polish in vitro debate.

Keywords: in vitro, new reproductive technologies, in vitro fertilization, insemination, embryo, fetus, infertility.

Zobacz inne publikacje z serii: Etno »

Czym jest zarodek i jaki status można mu nadać? W jaki sposób osoby cierpiące na niepłodność doświadczają nowych technologii reprodukcyjnych i jak można owe doświadczenia interpretować? Jak rozwój biotechnologii wpływa na nasze myślenie o rodzinie, pokrewieństwie, tożsamości i ciele? W jaki sposób wiedza z zakresu genetyki i medycyny zmienia definicje człowieczeństwa i początku życia? Autorka książki Doświadczenie in vitro stara się odpowiedzieć na te pytania w świetle teorii antropologicznych, dowartościowując przy tym doświadczenie osób bezpośrednio zaangażowanych, czyli kobiet i mężczyzn cierpiących na bezpłodność. [...] Omawiana praca stanowi bardzo ważny wkład do debaty na temat metod wspomaganego rozrodu, a w szczególności in vitro, która toczy się w Polsce w ostatnich latach. [...] to książka ważna i bardzo potrzebna, po którą sięgną, mam nadzieję, nie tylko przedstawiciele/przedstawicielki nauki i osoby doświadczające problemów z płodnością, ale też te, które decydują o kształcie rozwiązań prawnych oraz praktykach medycznych.
Z recenzji dr Elżbiety Karolczuk

Składający się z dwóch rozdziałów Wstęp omawia zagadnienia metodologiczne oraz źródła, na których opiera się praca, a także szkicuje stan debaty nad in vitro w Polsce, w tym stan prawny i stanowisko ważnych podmiotów społecznych zaangażowanych w tę debatę. (...) Szczególnie ważna w zamyśle książki jest konfrontacja wypowiedzi osób leczących się na niepłodność ze społecznym dyskursem w tej sprawie obecnym w takich sferach, jak media, polityka i aktywność Kościoła katolickiego. Konfrontacja ta odgrywa centralną rolę w dalszych partiach książki, której celem jest przedstawienie stanu debaty nad in vitro w Polsce, a zwłaszcza zidentyfikowanie tych jest składników, które, pozostając niewidoczne dla jej uczestników lub obserwatorów, mają ogromne znaczenie dla rozumienia jej przebiegu oraz ograniczeń.
W rozdziałach składających się na główną część książki dr Radkowska-Walkowicz zorganizowała materiał wedle trzech głównych motywów debaty nad problematyką in vitro: niesłyszalność głosów osób cierpiących na niepłodność, swoiste upodmiotowienie zarodka ludzkiego w dyskursie publicznym wiodące do pomijania ważnych aspektów problematyki etycznej związanej z zaawansowanymi metodami leczenia niepłodności, a także umieszczenie dziecka w kontekście ideologicznych pojęć o rodzinie i normalności – rozumianych zarówno statystycznie, jak i normatywnie. (...)
Jest to praca świetnie zaplanowana, o przemyślanej strukturze i wnioskach, których doniosłość wykracza daleko poza świat akademicki. Jest napisana jasno, bez niepotrzebnego żargonu naukowego, potoczystą polszczyzną.
Z recenzji prof. Pawła Łukowa

Recenzja książki na portalu: www.pol-int.org »


Inni klienci kupili również
Między folklorem a folkiem. Muzyczna konstrukcja nowych tradycji we współczesnej Polsce - PDF
Między folklorem a folkiem. Muzyczna konstrukcja nowych tradycji we współczesnej Polsce - PDFTrębaczewska Marta
  • Autorka przedstawia w perspektywie socjologicznej pracę wykonywaną przez muzyków nad tradycją muzyczną w różnych miejscach Polski jako proces dowartościowania swojej "małej ojczyzny" w rywalizacji o uznanie w ramach globalnej fusion międzykulturowej
25,00 zł   14,00 zł
Szczegóły
Teatr dell'arte - PDF
Teatr dell'arte - PDF
  • Prezentowany wybór to lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych teatrem. Autorzy tekstów zebranych w publikacji prezentują całkowicie nowe spojrzenie na tę historyczną formę widowiska i obalają mity, jakimi obrosło ono przez stulecia. Burzą
39,00 zł   14,00 zł
Szczegóły
Mit, rytuał i oralność – PDF
Mit, rytuał i oralność – PDFGoody Jack
  • Studium badające wieloznaczność podstawowych pojęć antropologii społecznej, takich jak „mit”, „mitologia” czy „rytuał”. Jack Goody dokonuje przeglądu dotychczasowych podejść badawczych do problematyki mitu, ocenia je i przedstawia syntetyczne stanowisko
39,00 zł   14,00 zł
Szczegóły
Zamknij
Jplayer
pixel