Informacje o publikacji
Poznać to, co mówimy. Prace filologiczne i wspomnienia - PDF

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Książka wybitnego literaturoznawcy i tłumacza poezji niemieckiej zbiera w jednym tomie szkice, wspomnienia i wywiady oraz recenzje, rozproszone dotąd w czasopismach bądź niepublikowane. Teksty zawarte w części pierwszej, zatytułowanej Tropy,... czytaj więcej

Poznać to, co mówimy. Prace filologiczne i wspomnienia - PDF

Andrzej Lam
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2009
Dostępność:
Publikacja dostępna
40,95 zł
14.00 / 1egz.
Oszczędzasz 66% (26,95 zł).
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2009
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-1218-9
EAN:
9788323512189
Liczba stron:
348
Wielkość pliku:
119 MB
Typ publikacji:
Praca naukowa
DOI:
https://doi.org/10.31338/uw.9788323512189
Książka wybitnego literaturoznawcy i tłumacza poezji niemieckiej zbiera w jednym tomie szkice, wspomnienia i wywiady oraz recenzje, rozproszone dotąd w czasopismach bądź niepublikowane.

Teksty zawarte w części pierwszej, zatytułowanej Tropy, pokazują czytelnikowi twórczość polskich i niemieckich poetów w ich wzajemnych zależnościach i fascynacjach. Sięgając do średniowiecznych eposów rycerskich (Parsifal Wolframa von Eschenbach), poprzez utwory z późniejszych epok aż do współczesności, (legenda o Lorelai, Król Olch Goethego, wiersze Eichendorffa itd.) autor pokazuje, jak poruszały one wyobraźnię polskich twórców, inspirowały i skłaniały do tłumaczeń. W szkicach dotyczących Sarbiewskiego, Sebyły, Gałczyńskiego, Herberta i innych, prezentuje metodą kolejnych przybliżeń wędrówkę motywów i idei, wskazując na głębokie zakorzenienie literatury polskiej w kulturze europejskiej.

W części zawierającej wspomnienia odnajdujemy opowieści o instytucjach i pismach, którymi kierował autor, o ludziach, z którymi współpracował. Okazuje się, że to nie tylko fragmenty fascynującej prywatnej biografii, ale kawałki polskiej historii - łączy się w nich w sposób niezwykle interesujący wiele aspektów: polityczny, kulturowy, obyczajowy. Pozwalają one też odżyć na chwilę tym, którzy odeszli - nakreślone znakomitym piórem sylwetki Juliusza Wiktora Gomulickiego, Zofii Szmydtowej i innych, pokazują ludzi zbyt szybko odchodzących w zapomnienie.

Czytelnik zainteresowany wydawanymi współcześnie książkami znajdzie w części zatytułowanej Warszawskie sezony, recenzje poświęcone różnorodnym utworom - od poezji po reportaż, od książek pisanych przez autorów o bogatym dorobku po niemalże debiutantów. Andrzej Lam pokazuje nam tropy, za którymi warto podążać, próbując zrozumieć ludzi i otaczający nas świat.


pixel