Informacje o publikacji
Zarządzanie obszarami metropolitalnymi w Polsce. Między dobrowolnością a imperatywem - PDF

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Dotychczas problematyka obszarów metropolitalnych zajmowała w Polsce jedynie bardzo wąskie grono ekspertów. Od kiedy jednak w połowie 2008 roku zaczęto mówić o rządowych pracach nad ustawą regulującą funkcjonowanie samorządów na obszarach wokół... czytaj więcej

Zarządzanie obszarami metropolitalnymi w Polsce. Między dobrowolnością a imperatywem - PDF

Marta Lackowska
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2009
Dostępność:
Publikacja dostępna
47,25 zł
14.00 / 1egz.
Oszczędzasz 70% (33,25 zł).
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2009
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-1001-7
EAN:
9788323510017
Liczba stron:
348
Wielkość pliku:
9,44 MB
Typ publikacji:
Praca naukowa
DOI:
https://doi.org/10.31338/uw.9788323510017
Dotychczas problematyka obszarów metropolitalnych zajmowała w Polsce jedynie bardzo wąskie grono ekspertów. Od kiedy jednak w połowie 2008 roku zaczęto mówić o rządowych pracach nad ustawą regulującą funkcjonowanie samorządów na obszarach wokół największych miast w Polsce, zagadnienie to budzi bardzo wiele emocji. I jak często bywa w takich sytuacjach, wielu wypowiadającym się brakuje pogłębionej wiedzy.

Pierwsza część pracy ma charakter teoretyczny. Autorka z godną najwyższego podziwu erudycją omawia istniejące koncepcje teoretyczne i rozwiązania praktyczne stosowane w zakresie zarządzania obszarami metropolitalnymi na świecie oraz formułuje własną propozycję. Oryginalnym dorobkiem Autorki jest bowiem koncepcja "komplementarnych opozycji" dotyczących rozwiązań stosowanych w zarządzaniu metropolitalnym. Stanowi ona znakomitą syntezę bardzo szerokiej i wielowątkowej debaty akademickiej. Druga część pracy ma charakter empiryczny i składa się z dwóch rozdziałów. Pierwszy z nich jest badaniem porównawczym 12 obszarów metropolitalnych w Polsce, pokazującym różne rozwiązania i poglądy ekspertów oraz działaczy samorządowych formułowane w sytuacji braku odgórnych rozwiązań instytucjonalnych. Drugi to obszerne studium przypadku Wrocławskiego Obszaru Metropolitalnego.

Publikacja Marty Lackowskiej ma szansę odegrać duże znaczenie w świecie naukowym oraz istotnie przyczynić do poprawy jakości debaty publicznej.

Zamknij
Jplayer
pixel