Informacje o publikacji
Determinanty i wyzwania w karierze informatyka ekonomicznego

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Książka ta jest wynikiem badań nad świadomością i rozumieniem wiedzy na temat możliwości kariery informatyka w środowisku akademickim związanym z zarządzaniem procesami i projektami. Przywraca również pojęcie tzw. informatyka ekonomicznego, działającego... czytaj więcej

Determinanty i wyzwania w karierze informatyka ekonomicznego

Redakcja naukowa Witold Chmielarz, Anna Sołtysik-Piorunkiewicz
Dostępność:
Publikacja niedostępna
84.00 / 1egz.
Out Of Stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2024
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-6445-4
EAN:
9788323564454
Liczba stron:
154
Oprawa:
Miękka
Format:
17x24 cm
Sposób publikacji:
Druk
Waga:
265 g
Typ publikacji:
Praca naukowa
DOI:
https://doi.org/10.7172/978-83-235-6453-9.swwz.23
Książka ta jest wynikiem badań nad świadomością i rozumieniem wiedzy na temat możliwości kariery informatyka w środowisku akademickim związanym z zarządzaniem procesami i projektami. Przywraca również pojęcie tzw. informatyka ekonomicznego, działającego głównie w obszarach analizy organizacji i logicznego projektowania rozwiązań informatycznych, a następnie ich testowania i wdrażania, co znajduje swoje odzwierciedlenie w metodach i ich implementacji w zarządzaniu procesami i projektami.

Publikacja stanowi przegląd najważniejszych problemów dotyczących stanu i kierunków rozwoju kariery informatyka, w różnych przekrojach oraz otoczenia infrastrukturalnego z nią związanego.

******

Determinants and Challenges in a Career of an Economic IT Specialist

This book results from research into the awareness and understanding of IT career opportunities in process and project management academia. It also restores the notion of the so-called economic IT specialist, operating mainly in the organisational analysis and logical design of IT solutions, followed by their testing and implementation, reflected in the methods and their implementation in process and project management.

The publication provides an overview of the most important issues concerning the state and direction of the IT career, in various cross-sections, and the infrastructure environment associated with it.

Keywords: folk tale, literary fairy tale, society, German literature, English literature.

Recenzowana praca zbiorowa prezentuje unikalne, międzyuczelniane badania empiryczne, zrealizowane przez interdyscyplinarny zespół pracowników i pracownic naukowych, wywodzących się ze środowisk szeroko rozumianych nauk ekonomicznych, ale także – z polskiego środowiska informatyki ekonomicznej [...] wyróżnia się unikalnym podejściem i treścią [...]. Analiza treści monografii może przyczynić się do świadomego wyboru kierunków rozwoju indywidualnego studentek i studentów, a także do kreowania adekwatnych programów dydaktycznych przez wyższe uczelnie, zainteresowane przygotowywaniem oferty dydaktycznej, która jest adekwatna do obecnych realiów gospodarczych. Praca może także stanowić kompendium wiedzy oraz repozytorium pomysłów dla innych badaczek i badaczy procesów i zjawisk zachodzących na polskim rynku informatyki ekonomicznej w kontekście wyzwań strategicznych rozwoju gospodarki i społeczeństwa informatycznego. [...] praca zawiera treści, które mogą zainteresować m.in.: kadrę menedżerską przedsiębiorstw rozwijających się lub planujących rozwój w sferze MIS/IT/IS, kadrę administracyjną instytucji zajmujących się badaniami, analizą i modelowaniem rynku pracy, w szczególności w sferze rozwoju i wdrożeń nowych technologii, a także zarządzania projektami informatyzacji przedsiębiorstw i instytucji. Monografia może także stanowić źródło inspiracji badawczych lub wdrożeniowych dla osób zajmujących się tematyką: zarządzania projektami, rozwoju projektów e-zdrowia, równouprawnienia zawodowego płci, socjologów i osób specjalizujących się w badaniach rynku pracy.
Prof. dr hab. Zbigniew Pastuszak, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Recenzowana monografia [...] w sposób bardzo trafny wpisuje się w nurt, ukazując szereg aktualnych problemów metodycznych i praktycznych związanych z karierą informatyka. [...] Monografia oferuje bogatą wiedzę na temat umiejętności nabywanych przez przyszłych pracowników w trakcie kształcenia, nie tylko informatycznego, jak również informację na temat ich aspiracji, oceny perspektyw i wymagań wobec przyszłych pracodawców. Wśród nich należy szczególnie wskazać: kadrę menedżerską przedsiębiorstw, kadrę administracyjną instytucji oraz instytucje zorientowane na rynek pracy. Recenzowana praca w sposób wartościowy ukazuje badania zarówno nad świadomością i rozumieniem tematyki wyboru jak i rozwojem kariery informatyka w środowisku akademickim związanym z zarządzaniem procesami i projektami.
Dr hab. inż. Jarosław Wątróbski, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego

Prof. dr hab. Witold Chmielarz – profesor, doktor habilitowany nauk ekonomicznych w naukach o zarządzaniu, pracownik naukowo-dydaktycznym Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego pracujący na stanowisku kierownika Katedry Systemów Informacyjnych Zarządzania, autor i współautor wielu książek i artykułów na temat zastosowań informatyki w zarządzaniu. Przez wiele lat pracował i współpracował z firmami komputerowymi jako analityk, projektant wdrożeniowiec i kierownik projektów. Ma to swoje odzwierciedlenie w jego zainteresowaniach i badaniach, których tematyka zmieniała się od aspektów analizy, projektowania i wdrażania systemów informatycznych zarządzania oraz związanych z tym zakresem metod zarządzania procesami i projektami, poprzez systemy elektronicznego biznesu, ze szczególnym uwzględnieniem analiz systemów elektronicznej bankowości, po szczegółowe oceny serwisów internetowych i aplikacji mobilnych. Twórca konfrontacyjnej metody wzorców projektowych w projektowaniu systemów, metody konwersji oceny serwisów internetowych, a także współautorem ich rozwoju. Obecne jego zainteresowania skupiają się wokół porównań krajowych i międzynarodowych społecznych aspektów rozwoju nowoczesnych systemów informatycznych oraz ich znaczenia dla tworzenia społeczeństwa zrównoważonego.

Dr hab. inż., prof. ucz. Anna Sołtysik-Piorunkiewicz – doktor habilitowany nauk ekonomicznych w naukach o zarządzaniu i wieloletni pracownik naukowy, autor artykułów i książek o tematyce związanej z informatyką w zarządzaniu, od pięciu lat pracuje na stanowisku profesora na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Obecnie jej zainteresowania badawcze dotyczą tematyki modelowania i zarządzania procesami biznesowymi i projektami informatycznymi, głównie w zakresie wdrożeń nowoczesnych systemów informatycznych zarządzania ERP, SCM i CRM z zastosowaniem modeli chmurowych w przedsiębiorstwach 4.0/5.0, rozwoju strategii informatyzacji w organizacjach zwinnych i zastosowaniu technologii internetowych, mobilnych oraz innych nowoczesnych technologii informatycznych Big Data, a także sztucznej inteligencji na potrzeby zapewnienia dostępu do wiedzy i zrównoważonego rozwoju w Społeczeństwie 5.0, głównie w obszarze e-handlu, e-logistyki, e-zdrowia i e-administracji.

Zobacz również
Wilamowianie i ich stroje. Dokumentacja językowego i kulturowego dziedzictwa WilamowicWilamowianie i ich stroje. Dokumentacja językowego i kulturowego dziedzictwa WilamowicChromik Bartłomiej, Filip Elżbieta Teresa, Kordyzon Wojciech, Król Tymoteusz (ORCID 0000-0003-1408-6530) , Majerska-Sznajder Justyna, Małanicz-Przybylska Maria, Waszczyńska Katarzyna
100,00 zł   90,00 zł
Zamknij
Jplayer
pixel