Informacje o publikacji
Neurobiologia na tropie świadomości (PDF)

Kliknij by powiększyć zdjęcie

Nowoczesny podręcznik intensywnie rozwijającej się w ostatnich latach nauki o pracy mózgu dla studentów biologii, psychologii, medycyny, filozofii i informatyki oraz dla naukowców zajmujących się takimi badaniami. Autor, jeden z czołowych badaczy... czytaj więcej

Neurobiologia na tropie świadomości (PDF)

Christof Koch
Nazwa serii/czasopisma: Mózg i jego funkcjonowanie
Dostępność:
Publikacja dostępna
60,00 zł
42.00 / 1egz.
Oszczędzasz 30% (18,00 zł).
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2008
Język publikacji:
polski
Tytuł oryginału:
The Quest for Consciousness: A Neurobiological Approach
Tłumacz:
Hess Grzegorz
Przedmowa:
Crick Francis
ISBN/ISSN:
978-83-235-2710-7
EAN:
9788323527107
Liczba stron:
438
Wielkość pliku:
8,84 MB
Sposób publikacji:
PDF
Typ publikacji:
Podręcznik akademicki
DOI:
https://doi.org/10.31338/uw.9788323527107
Nowoczesny podręcznik intensywnie rozwijającej się w ostatnich latach nauki o pracy mózgu dla studentów biologii, psychologii, medycyny, filozofii i informatyki oraz dla naukowców zajmujących się takimi badaniami.

Autor, jeden z czołowych badaczy zajmujących się nauką o świadomości, rozpatruje podłoże biologiczne subiektywnego umysłu zwierząt i ludzi. Przedstawia zarys konstrukcji myślowej, którą stworzył wspólnie z Francisem Crickiem, aby rozwiązać odwieczny problem związku między umysłem a ciałem. Zmierzając do odkrycia i scharakteryzowania neuronalnych korelatów świadomości, subtelnych, przemijających wzorców aktywności neuronalnej, leżącej u podłoża każdego świadomego doświadczenia, badacze ci przyjmują podejście empiryczne.

Książka ta przedstawia wiele koncepcji i wyników doświadczeń z dziedziny anatomii, fizjologii, medycyny, psychologii i filozofii, podsumowuje aktualną wiedzę na temat świadomości, określa granice tej wiedzy i wytycza kierunki przyszłych badań.

Jeszcze pół wieku temu powszechnie sądzono, że tajemnicy życia nigdy nie uda się zrozumieć. Jednak właśnie wtedy dwóch uczonych, James Watson i Francis Crick, rozszyfrowało budowę DNA, co na zawsze zmieniło sposób myślenia o naszym miejscu w naturalnym porządku rzeczy. Obecnie stoimy przed równie wielkim wyzwaniem, jakim jest wyjaśnienie materialnego podłoża świadomego umysłu.
Świadomość jest jedną z ostatnich wielkich zagadek nauki. W jaki sposób na skutek procesów synaptycznych i molekularnych zachodzących w sieci neuronów powstaje słony smak i chrupkość chipsów, jedyny w swoim rodzaju zapach mokrej psiej sierści albo wrażenia, jakie odczuwa się, zwisając na czubkach palców ze skały kilka metrów nad najbliższą podporą dla stóp?
Kwestia świadomości zawładnęła wyobraźnią filozofów, naukowców, inżynierów, lekarzy, i ogólnie, ludzi myślących. Czym jest świadomość? Jaki jest jej miejsce we Wszechświecie? Czemu służy? Czy cechuje tylko ludzi? Dlaczego tak wiele naszych działań umyka świadomości? Odpowiedzi na te pytania ukształtują nowy pogląd na istotę człowieczeństwa.
Fragment książki

******

Neurobiology on the Trail of Consciousness

A textbook devoted to the problems of the rapidly developing branch of science concerned with the functioning of the brain. The author considers the biological foundations of animal and human minds. He presents a multitude of concepts and study results from the fields of anatomy, physiology, medicine, psychology, and philosophy, summarizing the current knowledge on the topic of consciousness, outlines its boundaries and charts the directions of future research.

Keywords: neurobiology, biology of consciousness, consciousness, brain.

Zobacz inne publikacje w serii: Mózg i jego funkcjonowanie »

Christof Koch – urodził się w 1956 roku w Stanach Zjednoczonych, a wychowywał w Holandii, Niemczech, Kanadzie i Maroku, gdzie w 1974 roku ukończył Lycée Descartes. Studiował fizykę i filozofię na Uniwersytecie w Tybindze w Niemczech; w 1982 roku uzyskał doktorat z biofizyki.

W 1986 roku, po odbyciu stażu podoktorskiego w Massachussetts Institute of Technology, rozpoczął pracę w California Institute of Technology, gdzie obecnie zajmuje stanowisko profesora biologii poznawczej i behawioralnej. Razem z rodziną mieszka w Pasadenie w Kalifornii. Jego pasją są biegi i wspinaczka wysokogórska.

Chris Koch jest autorem blisko 300 publikacji naukowych i kilku książek. Zajmuje się badaniami z dziedziny neuroinformatyki, a także neuronalnymi podstawami postrzegania wzrokowego, uwagi i świadomości. Christofa Kocha i Francisa Cricka, z którym współpracował przez wiele lat, uznaje się za pionierów naukowych badań świadomości.

Już na pierwszych stronach tej książki czytelnik zostaje przeniesiony w świat najnowszych odkryć dotyczących biologii świadomości, a finał tej wyprawy jest czymś wyjątkowym.
Nature

Idealne połączenie dobrej literatury z nauką.
Scientific American

Ekscytujące i przekonujące. Neurobiologia na tropie świadomości jest odważną próbą połączenia myślenia naukowego najwyższej klasy z rozważaniami o najważniejszych problemach człowieka.
Science

Kiedy otworzymy tę książkę, nasz umysł nie pozwoli nam oderwać się od niej, dopóki nie doczytamy do samego końca.
James Watson, laureat Nagrody Nobla z fizjologii i medycyny w 1962 roku

Christof Koch napisał rewelacyjne wprowadzenie do współczesnych badań nad biologią świadomości, odwołując się do efektów swojej współpracy z Francisem Crickiem. Neurobiologia na tropie świadomości w przejrzysty sposób omawia najważniejsze problemy, z jakimi będzie zmagać się biologia umysłu w nadchodzących dziesięcioleciach. Jest to lektura obowiązkowa zarówno dla zainteresowanych tematem niespecjalistów, jak i osób bezpośrednio zaangażowanych w badania w tej dziedzinie.
Eric Kandel, laureat Nagrody Nobla z fizjologii i medycyny w 1962 roku

Próba rozwiązania zagadki świadomości to jedna z największych przygód intelektualnych ostatnich lat. Christof Koch, przez lata współpracujący z Francisem Crickiem, należy do pionierów tych poszukiwań, a jego książka oferuje żywy, błyskotliwy i bardzo osobisty opis zmian, jakie w naszym poznaniu zjawisk decydujących o świadomości zaistniały w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Koch przedstawia nowy, dynamiczny obraz mózgu – wynikający z badań eksperymentalnych, obserwacji klinicznych i modelowania neuronowego – w którym koalicje neuronów nieustannie rozpadają się i tworzą, decydując o naszym ciągle zmieniającym się, ale trwałym poczuciu świadomego istnienia. Neurobiologia na tropie świadomości jest kopalnią wiedzy, pełną inspirujących przemyśleń i wniosków, jej lektura zaś przynosi intelektualną rozkosz.
Oliver Sachs

Inni klienci kupili również
Neuronauka o podstawach człowieczeństwa. O czym mówi mózg? - PDF
Neuronauka o podstawach człowieczeństwa. O czym mówi mózg? - PDFRamachandran Vilayanur S.
  • Co czyni nas ludźmi? - zastanawia się w swojej najnowszej książce słynny neurolog V.S. Ramachandran, badając mózg zwłaszcza wtedy, gdy dzieje się w nim coś niezwykłego. Najrozmaitsze zaburzenia - czy to wrodzone, czy będące skutkiem nieszczęśliwych
50,00 zł   14,00 zł
Szczegóły
Od mózgu do umysłu. Jak powstaje nasz wewnętrzny świat (PDF)
Od mózgu do umysłu. Jak powstaje nasz wewnętrzny świat (PDF)Frith Chris
  • Znakomite wprowadzenie do neuronauki, prezentujące aktualny stan wiedzy na temat pracy mózgu, opisujące sposób, w jaki narząd ten odbiera i przetwarza docierające do niego informacje. Lektura obowiązkowa dla studentów psychologii, biologii i medycyny
45,00 zł   14,00 zł
Szczegóły
Biologia atrakcyjności człowieka - PDF
Biologia atrakcyjności człowieka - PDF
  • Podręcznik akademicki dla studentów biologii, antropologii fizycznej i kulturowej, etnologii, socjologii, psychologii, pedagogiki, medycyny (zwłaszcza estetycznej), filozofii (zwłaszcza specjalizacji estetyka) oraz gender studies, zainteresowanych
46,00 zł   14,00 zł
Szczegóły
Zamknij
Jplayer
pixel