Informacje o publikacji
Schole. Czas wolny w Sparcie epoki klasycznej

Kliknij by powiększyć zdjęcie

W pamięci zbiorowej Sparta zapisała się jako obóz wojskowy. W świecie, w którym obywatele poświęcali życie wojnie i innym potrzebom państwa, nie było miejsca na czas wolny. Autor kwestionuje ten zmitologizowany obraz, przyjmując odmienną... czytaj więcej

Schole. Czas wolny w Sparcie epoki klasycznej

Dostępność:
Publikacja dostępna
39,00 zł
31.20 / 1egz.
Oszczędzasz 20% (7,80 zł).
In stock
Wydanie:
1
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2022
Język publikacji:
polski
ISBN/ISSN:
978-83-235-5459-2
EAN:
9788323554592
Liczba stron:
340
Oprawa:
Miękka
Format:
14,8x21 cm
Waga:
420 g
Sposób publikacji:
Druk
Typ publikacji:
Praca naukowa
DOI:
https://doi.org/10.31338/uw.9788323554677
W pamięci zbiorowej Sparta zapisała się jako obóz wojskowy. W świecie, w którym obywatele poświęcali życie wojnie i innym potrzebom państwa, nie było miejsca na czas wolny.

Autor kwestionuje ten zmitologizowany obraz, przyjmując odmienną od dotychczasowych perspektywę: zamiast, jak autorzy antyczni, skupiać się na państwie i jego potrzebach, zwraca uwagę na sferę prywatną, bliższą refleksji nad tytułową schole. Dowodzi, że życie Spartan mogło przypominać życie w obozie wojennym wyłącznie w okresie, kiedy przechodzili sławetne państwowe wychowanie. Po jego zakończeniu mieli dużo czasu na angażowanie się w różnorodne aktywności. Analiza form spędzania czasu wolnego przez mężczyzn pokazuje, że Sparta w wielu aspektach była podobna do innych greckich państw. Nieco inaczej było w przypadku kobiet: Greków dziwiły nie tylko aktywności, do których zostały zobowiązane przez wspólnotę, ale także sposób, w jaki niektóre z nich spędzały czas wolny, przekraczając granice między tym, co uznawano za „męskie” i „żeńskie”.

******

Schole. Leisure in Classical Sparta

In collective memory, the image of Sparta is that of a military encampment. In a world where the citizens devoted their lives to war and other needs of the state, there was no place for leisure.

The author calls into question this mythologised perception, adopting a new perspective: instead of focusing, following the ancient authors, on the state and its needs, he pays special attention to the private sphere, which is more befitting for a reflection on the titular schole. He demonstrates that the life of Spartans might have resembled life in a military camp only during the period of the famed state education. Once the education was complete, the citizens had abundant leisure time to engage in various activities, including: family life, extramarital unions, pederasty, entertainment during feasts, sport, hunting, and horse and hound breeding.

Keywords: Sparta, classical period, leisure, schole, private time.

Zobacz inne książki z serii: Akme. Studia historica »

Opiniowany tekst zawiera szereg interesujących analiz historycznych z zakresu funkcjonowania różnych spartańskich instytucji społecznych i ustrojowych. [...] może też pełnić funkcję kompendium wiedzy oraz dobrego wprowadzenia do aktualnego stanu badań. Taka pozycja z pewnością zainteresuje zarówno studentów różnych kierunków humanistycznych i pedagogicznych, jak i osoby interesujące się historią i kulturą antycznej Grecji.
Z recenzji prof. Sławomira Sprawskiego

Autor podjął temat, który nie został do tej pory dogłębnie zbadany, co czyni pracę unikalną w swojej dziedzinie. Zrobił to w sposób kompetetny, a za wysiłek włożony w opracowanie mniej znanego aspektu życia Spartan należą mu się serdeczne gratulacje.
Z recenzji prof. Nicholasa Sekundy

Dr Sebastian Rajewicz (ur. 1992) – doktor nauk humanistycznych, absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, laureat „Diamentowego Grantu”, autor publikacji z zakresu historii starożytnej Sparty oraz animal studies.


Zobacz również
Przeostrzenia. Kino wobec transformacji ustrojowych 1945 i 1989Przeostrzenia. Kino wobec transformacji ustrojowych 1945 i 1989Borowska-Kazimiruk Sylwia (ORCID 0000-0002-5855-3228), Kwiatkowska Paulina (ORCID 0000-0002-0884-8626), Zborowska Agata (ORCID 0000-0001-5919-4274)
34,00 zł   30,60 zł
Inni klienci kupili również
Spotkania. Teksty wybrane. Tom 3
Spotkania. Teksty wybrane. Tom 3Maurin Krzysztof
  • Ostatni tom z 3-częściowej serii prac prof. Krzysztofa Maurina – wybitnego matematyka, twórcy polskiej szkoły fizyki matematycznej, a zarazem filozofa i myśliciela – zawiera teksty spisane z notatek Autora. Znalazły się w nim m.in. rozdziały zatytułowane
21,00 zł   18,90 zł
Szczegóły
Spotkania czasu z miejscem. Studia o pamięci i miastach
Spotkania czasu z miejscem. Studia o pamięci i miastachSaryusz-Wolska Magdalena
  • Książka omawia problemy zbiorowego pamiętania w zetknięciu z przestrzenią miejską, wyrażanego za pośrednictwem mediów opartych na słowie i obrazie. Wizualny i tekstualny potencjał "spotkania czasu z miejscem" śledzony jest w rozprawach teoretycznych
29,00 zł   26,10 zł
Szczegóły
Wyobrażenia polskości. Sztuki plastyczne II Rzeczpospolitej w perspektywie społecznej historii kultury
Wyobrażenia polskości. Sztuki plastyczne II Rzeczpospolitej w perspektywie społecznej historii kulturyChmielewska Agnieszka (ORCID 0000-0002-8629-9511)
  • Prezentowana książka stanowi rzadki przypadek interdyscyplinarnego studium z dziedziny, którą można nazwać społeczną historią kultury. Jej temat stanowią „wyobrażenia polskości”, jakie funkcjonowały w sztukach plastycznych II Rzeczpospolitej. Autorka
49,00 zł   44,10 zł
Szczegóły
Zamknij
Jplayer
pixel